Քրեական գործերի քննության գործընթացում նկատվում են իրավունքների ոտնահարման վտանգավոր միտումներ. Թաթոյան
11/08/2018 14:20
Վերջին ժամանակաշրջանի քրեական գործերի առնչությամբ ստեղծված իրավիճակի ուսումնասիրությունը վկայում է, որ նկատվում են մի շարք գործերին ներգրավված անձանց իրավունքների ոտնահարման վտանգավոր միտումներ, օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի բացակայության պայմաններում նրանց մեղավորության՝ որպես հաստատված փաստի վերաբերյալ հասարակական ընկալումներ, այդ անձանց փաստաբանների մասնագիտական աշխատանքի վերաբերյալ հասարակական ոչ ճիշտ պատկերացումներ: Այս ամենին նպաստող գործոններից են նաև պաշտոնատար անձանց հայտարարությունները:
1. Հանցավորության դեմ պայքարն, իհարկե, պետության կարևորագույն հանձնառություն է: Այն կոչված է ապահովելու մարդու իրավունքներն ու ազատությունները հանցավոր ոտնձգություններից:
Այս հիմնարար խնդիրը, սակայն, նպատակին կարող է ծառայել բացառապես այն դեպքում, երբ պահպանվեն այդ գործընթացի իրավական բոլոր սկզբունքները: Դրանցից շեղումը չի կարող արդարացվել անգամ հանցավորության դեմ պայքարի իրավաչափ նպատակով:
2. Քրեական գործով ցանկացած ընթացակարգի անկյունաքարային պահանջ է անմեղության կանխավարկածի՝ որպես արդար դատաքննության իրավունքի կարևորագույն բաղադրիչի պահպանումը: Սա ենթադրում է, որ բոլոր մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք պարտավոր են ձեռնպահ մնալ անձի մեղավորության մասին կանխակալ ու վաղաժամ գնահատականներից՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի բացակայության պայմաններում:
Իրենց հայտարարություններում առանձնապես պետք է զգույշ լինեն այն անձինք, ովքեր զբաղեցնում են պետական պաշտոն, ում քաղաքացին ընկալում է պետության, հատկապես՝ հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտի ներկայացուցիչ: Ընդ որում, որքան բարձր է անձի պաշտոնն ու ստանձնած պատասխանատվությունը, այնքան ավելի բարձր են պահանջները նրա վարքագծի ու խոսքի նկատմամբ:
3. Անթույլատրելի են նաև պետական մարմինների կողմից իրավական բովանդակությունից զուրկ և քրեական վարույթին առնչություն չունեցող այնպիսի ձևակերպումներն ու գնահատականները, որոնք կարող են հասարակության մոտ զգայական արձագանքներ առաջացնել կամ անմիջականորեն նպաստել դրանց ձևավորմանը:
4. Սրանք արդար դատաքննության իրավունքի կարևորագույն բաղադրիչի՝ անմեղության կանխավարկածի պահանջներն են: Դրանց չպահպանումը կարող է արժեզրկել հանցավորության դեմ պայքարի նպատակները և խաթարել արդարադատության ողջ գործընթացը:
5. Վերջին ժամանակաշրջանի քրեական գործերի հետ կապված ուսումնասիրությունները վկայում են, որ պաշտոնատար անձինք անում են հայտարարություններ ու տալիս գնահատականներ, որոնք ակնհայտորեն առաջացնում են անձի մեղավորության՝ որպես հաստատված փաստի վերաբերյալ հասարակական ընկալումներ այն պայմաններում, երբ առկա չէ օրինական ուժի  մեջ մտած դատական ակտ: Արդյունքում, առաջանում է հանրային բարձր ճնշում դատարանի նկատմամբ:
6. Սա այն գործոններից է, որ նպաստել է նաև փաստաբանների մասնագիտական աշխատանքի վերաբերյալ սխալ ընկալումների ձևավորմանը, սոցիալական մեդիայում փաստաբաններին ուղղված վիրավորական մեկնաբանություններին ու նույնիսկ սպառնալիքներին: Այսպիսի մեկնաբանություններ են արձանագրվել նաև իրավապաշտպան գործունեություն իրականացնող մի շարք անձանց կողմից:
Անհրաժեշտ է նկատի ունենալ, որ փաստաբանը ներկայացնում ու պաշտպանում է անձի, ում պետությունը կասկածում կամ մեղադրում է կոնկրետ, բայց ենթադրյալ հանցանքի կատարման մեջ։ Փաստաբանի առաքելությունն է այդ անձի համար քրեական վարույթի ընթացքում ապահովել որակյալ իրավաբանական օգնություն, իրավական պատշաճ պաշտպանություն մեղադրանքից։ Սա որևէ կերպ չի նշանակում, թե փաստաբանն արդարացնում է հանցագործությունները կամ ապահովում անպատժելիություն։ Փաստաբանի մասնագիտական գործունեությունն ուղղված է հնարավոր ապօրինի հետապնդումից կամ ապօրինի ազատազրկումից յուրաքանչյուրի պաշտպանությանը։
7. Դիտարկումը վկայում է, որ առկա են նման ընկալումների խորացման վտանգավոր միտումներ՝  առավել ևս հաշվի առնելով, որ ակնհայտորեն ավելացել է այն անձանց թիվը, ովքեր ընգրկված են սոցիալական ցանցերում քննարկումներին: Ընդ որում, զգալի թիվ են կազմում նաև առերևույթ կեղծ օգտատերերը, ում մեկնաբանություններն առանձնանում են ագրեսիվությամբ: Այս ամենն իր հերթին հանգեցրել է այլակարծության հանդեպ անհանդուրժողականության խորացման:
8. Միջազգային իրավաբանությունը, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքը մեծ պատասխանատվություն է դնում պետությունների վրա նման իրավիճակ թույլ չտալու համար: Անգամ, եթե պետությունն ինքը չի նպաստել հասարակական կանխակալ ընկալումների ձևավորմանը, միևնույնն է՝ այդպիսի իրավիճակի դեպքում պարտավոր է համապատասխան մարմինների միջոցով գործադրել առավելագույն ջանքեր իրավիճակը մեղմելու համար:
Ի վերջո, պետք է հիշել, որ վերը նկարագրվածը կարող է դրվել քրեական գործին ներգրավված անձանց իրավունքների խախտումներ արձանագրելու հիմքում, ինչն իր հերթին կարող է հանգեցնել նաև քրեական հետապնդման ենթարկվող կամ ենթարկված անձի արդարացման:

Омбудсмен Армении: В расследовании уголовных дел наблюдаются опасные тенденции нарушения прав
Изучения создавшейся ситуации в связи с расследованием уголовных дел в последнее время свидетельствует о том, что наблюдается тенденция нарушения прав лиц, вовлеченных в ряд уголовных дел, общественного восприятия их вины как установленного факта в отсутствии вступившего в законную силу судебного акта, неправильного представления о профессиональной деятельности адвокатов этих лиц в обществе. Заявления официальных лиц также являются одним из факторов, способствующих всему этому.
1. Борьба с преступностью, конечно, является одним из важнейших обязательств государства. Она призвана обеспечить права и свободы человека от преступных посягательств. Однако эта основная задача может служить своей цели исключительно в том случае, когда соблюдаются все правовые принципы этого процесса. Отклонение от них не может быть оправдано даже правомерной целью борьбы с преступностью.
2. Краеугольным требованием любой процедуры по уголовному делу является соблюдение презумпции невиновности – как важнейшей составляющей права на справедливое судебное разбирательство. Это предполагает, что все органы и должностные лица обязаны воздерживаться от преждевременных и предвзятых оценок о виновности лица в условиях отсутствия вступившего в законную силу судебного акта. В своих заявлениях особенно должны проявлять осторожность лица, занимающие государственные должности, которых граждане воспринимают в качестве представителей государства, в частности сферы борьбы с преступностью. При этом, чем выше должность лица и взятые им обязательства, тем выше требования к его поведению и словам.
3. Недопустимы также такие формулировки и оценки со стороны государственных органов, которые лишены правового содержания не имеют отношения к уголовному производству и могут вызвать в обществе эмоциональную реакцию или непосредственно воздействовать на ее формирование.
4. Это важнейшие составляющие справедливого правосудия – требования презумпции невиновности. Их несоблюдение может обесценить цели борьбы против преступности и нарушить весь процесс правосудия.
5. Изучения уголовных дел последнего периода свидетельствует о том, что официальные лица делают заявления и дают оценки, которые явно вызывают общественное восприятие виновности лица в качестве подтвержденного факта в условиях отсутствия вступившего в законную силу судебного акта. В результате, в отношении суда возникает большое общественное давление.
6. Это из тех факторов, которые способствовали также формированию ошибочного представления о профессиональной работе адвоката, оскорбительных комментариев и даже угроз в адрес адвокатов в социальных медиа. Подобные комментарии зафиксированы также со стороны ряда лиц, занимающихся правозащитной деятельностью.
Необходимо иметь в виду, что адвокаты представляют и защищают лицо, которого государство преследует и обвиняет в совершении конкретного, но предполагаемого преступления. Миссия адвоката в том, чтобы обеспечить в ходе уголовного производства для данного лица квалифицированную юридическую помощь, надлежащую правовую защиту от обвинения. Это никоим образом не означает, что адвокат оправдывает преступление или обеспечивает безнаказанность. Профессиональная деятельность адвоката направлена на защиту любого лица от незаконного преследования или незаконного заключения под стражу.
7. Мониторинг свидетельствует, что отмечаются опасные тенденции усугубления подобных восприятий, тем более, учитывая, что значительно возросло число тех лиц, которые вовлечены в обсуждения в социальных сетях. Причем, существенное число составляют также явные фейковые аккаунты, комментарии которых выделяются своей агрессивностью. Все это в свою очередь привело к углублению проявлений нетерпимости против инакомыслия.
8. Международная юриспруденция, в том числе прецедентное право Европейского суда по правам человека возлагает большую ответственность на государство за недопущение подобных ситуаций. Даже если государство не способствовало формированию предвзятого общественного восприятия, все равно в подобной ситуации обязано с помощью соответствующих органов приложить максимальные усилия для смягчения ситуации.
И наконец, следует отметить, что вышеуказанное может быть заложено в основу фиксирования нарушения прав лиц, вовлеченных в уголовные дела, что в свою очередь может привести к оправданию уголовно преследуемых и подверженных преследованию лиц.