Դպրոցական աբոնեմենտային նոր համակարգ. հանրակրթական դպրոցներում այն կներդրվի հոկտեմբերից
Մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը հանդիպել է նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարանների տնօրեններին, այս մասին տեղեկանում են նախարարության Facebook-յան էջից:
«Դպրոցական աբոնեմենտային համակարգի ներդրումը միտված է խթանելու դպրոց-մշակութային օջախ կապը: Երեխան առնվազն վեց տարեկանից պետք է սովորի այցելել մշակութային հաստատություն՝ ազատ ընտրության սկզբունքով, առանց որևէ պարտադրանքի, իսկ կառավարությունը յուրաքանչյուր աշակերտի համար պատրաստ է ապահովել առնվազն երեք մշակութային հաստատություն անվճար մուտք գործելու հնարավորություն», - ներկայացնելով դպրոցական աբոնեմենտային համակարգի ընդհանուր սկզբունքները՝ ասել է  մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարանների տնօրենների հետ հանդիպմանը:
Նախարարի տեղեկացմամբ, համակարգը կներդրվի 2018-ի հոկտեմբերից՝ հանրապետության դպրոցների աշակերտների թիվը հստակեցնելուց հետո, քանի որ մշակութային երեք հաստատություն (թատրոն, թանգարան կամ պատկերասրահ և համերգասրահ) մեկանգամյա այցելության համար նախատեսված աբոնեմենտները թողարկվելու են դպրոցականների ճշգրիտ թվին համապատասխան:
Նախարար Լիլիթ Մակունցն ու փոխնախարար Նազենի Ղարիբյանը լսել են թանգարանների պատասխանատուների դիտարկումներն ու առաջարկությունները նոր համակարգի վերաբերյալ:

В Армении с октября будет внедрена новая система школьных абонементов
Министр культуры Армении Лилит Макунц сегодня провела встречу с директорами подведомственных министерству музеев, в ходе которой представила общие принципы и необходимость внедрения школьной системы абонементов, сообщает пресс-служба министерства культуры.
«Внедрение школьной системы абонементов нацелено на стимулирование связи между учебными заведениями и очагами культуры. Ребенка, как минимум, с 6 лет необходимо учить посещать культурные учреждения по принципу свободного выбора – без какого-либо принуждения, а правительство, в свою очередь, для каждого школьника готово обеспечить возможность бесплатного посещения, по меньшей мере, 3 культурных учреждений», - отметила министр.
Новая система будет внедрена с октября 2018 года – после уточнения числа учеников школ Армении, поскольку абонементы, предоставляемые на бесплатное единичное посещение 3 культурных учреждений (театр, музей или галерея, концертный зал) будут выпущены в соответствии с точным числом школьников.
Министр Л. Макунц и замминистра Назени Гарибян выслушали замечания и предложения ответственных за музеи касательно внедрения новой системы.