Ռոբերտ Քոչարյանը կհրապարակի իր տեսակետները քաղաքական ամենաարդիական հարցերի վերաբերյալ. 2-րդ նախագահի գրասենյակի հայտարարությունը
14/08/2018 14:38
Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակը այսօր, մի խումբ ակտիվիստների կողմից տապալած ասուլիսից հետո հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Ինչպես գիտեք, այսօր, ժամը 12:00 «Էրեբունի-Պլազա» բիզնես-կենտրոնում պետք է կայանար ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ասուլիսը, որին հրավիրված էին հայաստանյան բոլոր ԶԼՄ-ները: Ակնկալվում էր, որ ասուլիսի ընթացքում պետք է արվեին կարևոր քաղաքական հայտարարություններ և տրվեին բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ:
Սակայն մի խումբ մարդիկ, ովքեր հանրությանը քաջածանոթ են որպես մերձիշխանական ակտիվիստներ և Նիկոլ Փաշինյանի մտերիմներ ու զինակիցներ, խանգարեցին դրա անցկացմանը և տեսախցիկների առաջ էժանագին բեմականացում խաղարկեցին` ներկայանալով որպես «զայրացած ժողովուրդ»: Սոցիալական ցանցերում ու մամուլում արդեն հայտնվել են հիմնական «դերասանների» անունները, և նրանց ով լինելը տեղի ունեցածի պատվիրատուի մասով որևէ կասկած չի թողնում:
Այսօրվա` լավ ծրագրավորված ու կազմակերպված միջադեպը կարելի էր գնահատել որպես մանր խուլիգանություն և մեծ ուշարություն չդարձնել դրան:
Պարզ է, որ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, այսպես թե այնպես, նոր ասուլիսի կամ հարցազրույցի միջոցով կհրապարակի իր տեսակետները քաղաքական ամենաարդիական հարցերի վերաբերյալ:
Սակայն, հարկ ենք համարում շեշտել, որ տեղի ունեցածն, ըստ էության, իշխանության կողմից արված ճարահատյալ ու կոպիտ մի փորձ էր խոչընդոտելու քաղաքական ընդդիմախոսների ազատ արտահայտվելու և հանրության հետ լրատվամիջոցների օգնությամբ շփվելու հնարավորությունը:
Սա ոչ այլ ինչ է, քան այլախոհության բիրտ ճնշում կամ` ինչպես վերջերս ասել էր հայտնի քաղաքական գործիներից մեկը` մտքի տեռոր:
Այսօրվա միջադեպը կարծես եկավ հաստատելու քաղաքական դաշտում և հանրության շրջանում օրըստօրե ուժգնացող այն մտավախությունները, որ նոր իշխանությունները չեն հանդուրժում այլախոհությունը և ունակ են քաղաքական հետապնդումներ իրականացնել ընդդիմախոսների նկատմամբ: Հատկապես նրանց, ում քաղաքական կշիռն ու հեռանկարները իրենց համար լուրջ անհանգստությունների առիթ են հանդիսանում»:

Роберт Кочарян выразит свою позицию на новой пресс-конференции или в интервью  - офис второго президента Армении
14/08/2018 17:42
Роберт Кочарян выразит свою позицию на новой пресс-конференции или в интервью - офис второго президента Армении
Офис второго президента Армении Роберта Кочаряна распространил заявление после сорванной сегодня активистами пресс-конференции второго президента Роберта Кочаряна. В заявлении, в частности, в говорится следующее:
«Как вы уже знаете, сегодня, в 12:00 в бизнес-центре "Эребуни-Плаза" должна была состояться пресс-конференция второго президента Армении Роберта Кочаряна, на которую были приглашены все армянские СМИ. Планировалось, что в ходе пресс-конференции должны были быть сделаны важные политические заявления и даны ответы на многочисленные вопросы.
Однако некая группа людей, которые прекрасно известны общественности как проправительственные активисты и соратников Никола Пашиняна, сорвали пресс-конференцию и перед камерами разыграли дешевое представление, представившись в качестве "разъяренного народа". В соцсетях и СМИ уже появились имена "основных актеров", и тех, принадлежность которых по части заказчиков произошедшего не оставляет никаких сомнений.
Сегодняшний хорошо запланированный и организованный инцидент можно оценить в качестве мелкого хулиганства и не обращать на него большого внимания.
Очевидно, что Роберт Кочарян так или иначе созовет новую пресс-конференцию или в интервью заявит свою позицию относительно самых актуальных политических вопросов.
Однако считаем необходимым отметить, что произошедшее, по сути, вынужденная и жесткая попытка властей помешать возможности свободного выражения мнений политических оппонентов и общения с общественностью посредством прессы. Это ни что иное, как жестокое подавление инакомыслия или, как в последнее время сказал один известный политический деятель – террор мысли.
Сегодняшний инцидент, кажется, подтверждает с каждым днем растущие опасения, сформированные в политическом поле и среди общественности, касательно того, что новые власти не терпят инакомыслия и способны осуществлять политические преследования в отношении оппозиции. Особенно в отношении тех, чей политический вес и риторика вызывают у них серьезную обеспокоенность».