Ոստիկանության բաժանմունքում ոստիկանները միասեռականներին ծեծել են. «Նոր Սերունդը» հակադարձում է ու պատրաստվում դիմել ՀՔԾ
15/08/2018 11:36
«Նոր Սերունդ» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարում է ոստիկանության բաժանմունքում ոստիկանության ծառայողների կողմից միասեռականներին ծեծելու մասին և պատրաստվում է դիմել Հատուկ քննչական ծառայություն։
«Ոստիկանությունը հակասահմանադրական գործողություններ է իրականացրել. հրապարակել է մի նյութ, որտեղ տեսանելի են մարդկանց դեմքերը, հրապարակել է անձնական տվյալներ։ Այդ պարագայում ինքնության բացահայտման մասին է խոսքը և բացի այդ, ոստիկանությունը անմեղության կանխավարկածի խախտում է անում», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Նոր Սերունդ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սերգեյ Գաբրիելյանը։
Բացի այդ, նրա խոսքով, ոստիկանությունն իր հաղորդագրության մեջ և տեսանյութում օգտագործել է «համասեռամոլներ» եզրույթը, ինչը սխալ է։
Նկատենք, որ հաղորդագրությունը տարածելուց հետո ոստիկանությունը տեսանյութի վերնագիրը փոխել էր։
Գաբրիելյանն ասաց, որ իրենց տեղեկություններով, ոստիկանության բաժանմունքում նույնասեռական անձանց նկատմամբ իրականացվել է բռնություն։
«Այս պահի դրությամբ մեր փաստաբանները աշխատում են, որ ոստիկանության դեմ Հատուկ քննչական ծառայությունում հաղորդում ներկայացվի հանցագործության մասին։ Դեպքին ներկա անձանցից մեկը կգա մեր գրասենյակ և կպատրաստվեն ՀՔԾ դիմելու համար», - ասաց Գաբրիելյանը։
Ավելի վաղ ոստիկանությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով, որ օգոստոսի 14-ին՝ ժամը 4-ն անց 30-ից սկսած ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնում մի քանի րոպեն մեկ ահազանգեր են ստացվել մի քաղաքացուց այն մասին, որ «Կոմայգում» մի քաղաքացու հարվածել են, իսկ մյուս ահազանգով խնդրում էին ոստիկան ուղարկել «Շիրակ» հյուրանոց։ Մեկ այլ զանգահարող էլ ասել է, որ նույն հյուրանոցում հարձակվել են իրենց վրա, դանակ ու զենք է եղել հարձակվողների մոտ, մի ուրիշն էլ նշել է, թե «Աստորիա» հյուրանոցի մոտ իր ընկերուհու վրա են հարձակվել:
Ոստիկանության օպերատիվ խումբը նշված տարածքում պարզել էր, որ ըստ զանգահարողների հայտարարությունների՝ նրանք միասեռականներ են և նրանց հարվածել է մի քաղաքացի: Այդ քաղաքացուն ոստիկանները մարմնական վնասվածք պատճառելու կասկածանքով բերման են ենթարկել ոստիկանություն: Ըստ ոստիկանության, տուժած կողմը, իմանալով, որ կասկածյալին բերման են ենթարկում ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին, հավաքվել են ոստիկանության դիմաց, իսկ կասկածյալին բերման ենթարկելու պահին քաշքշուկ սկսել:
Իրավիճակը սրվել է, երբ բարձրաձայն հայհոյանքներից վրդովված՝ դուրս են եկել հարակից տների բնակիչները: Ոստիկանության ծառայողները փորձել են հանդարտեցնել նրանց: Նույն հաղորդագրության համաձայն, այդ քաշքշուկի ժամանակ աղջկա զգեստներով տղամարդիկ ու նրանց համախոհները ներխուժել են ոստիկանության բաժին՝ բերման ենթարկվածին հայտնաբերելու և վրեժխնդիր լինելու համար՝ այդ ընթացքում մարմնական վնասվածքներ պատճառելով ոստիկանության երկու ծառայողի, որոնցից մեկը տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Պարզվել է ոստիկաններին մարմնական վնասվածք պատճառածների ինքնությունը՝ դավիթաշենցի, 21-ամյա Ժիրայր Հովհաննիսյան և երևանցի, 30-ամյա Մարատ Կիրիլյուկ: Նշվում էր, որ նշանակվել են փորձաքննություններ: Նախապատրաստվում են նյութեր:
Սերգեյ Գաբրիելյանի պնդմամբ, այդ օրը ոստիկանության բաժանմունքում ոստիկանների կողմից կիրառվել է բռնություն նույնասեռականների նկատմամբ։ «Ոստիկանությունը չպետք է նման տեղեկություն տրամադրեր հանրությանը՝ առանց օբյեկտիվ քննության», - հավելեց Գաբրիելյանը՝ ընդգծելով, որ անկախ նրանից՝ ովքեր են մեղավորները, բռնություն գործադրողները պետք է պատժվեն։

НПО «Новое поколение» собирается обратиться в Специальную следственную службу в связи с избиением лиц нетрадиционной ориентации в отделении полиции
15/08/2018 13:17
Общественная организация «Новое поколение» заявляет об избиении сотрудниками полиции в отделении представителей ЛГБТ-сообщества и собирается обратиться в Специальную следственную службу Армении.
«Полиция осуществила антиконституционные действия: опубликовала материал, в котором видны лица людей, опубликовала личные данные. В данных обстоятельствах речь идет о том, что раскрыта личность и, кроме того, полиция нарушает презумпцию невиновности», - заявил в беседе с Aysor.am председатель общественной организации «Новое поколение» Сергей Габриелян.
По его словам, полиция в сообщении и видеоматериале использовала термин «гомосексуалисты», что неправильно.
Отметим, что после распространения сообщения, полиция изменила заглавие видеоматериала.
Габриелян заявил, что по их сведениям, в отделении полиции в отношении представителей нетрадиционной ориентации было применено насилие.
«В настоящий момент наши адвокаты работают над тем, чтобы представить сообщение в Специальную следственную службу против полиции. Один из присутствовавших  во время инцидента лиц придет в офис и будет подготовлено заявление в Специальную следственную службу», - сказал Габриелян.
Ранее пресс-служба полиции распространила сообщение, что 14-го августа, начиная с 16:30 в центральном отделении полиции периодичностью раз в несколько минут стали поступать сигналы. Некий гражданин сообщал, что его избили в сквере «Комайги», потом был сигнал с просьбой отправить полицейского в гостиницу «Ширак», следующий звонивший заявил, что в той же гостинице на них напали люди, у которых были нож и оружие, а другой сообщил, что близ гостиницы «Астория» напали на его подругу.
Оперативная группа полиции выяснила, что согласно сообщению звонивших, они являются гомосексуалистами, и им удары нанес некий гражданин. Он был подвергнут приводу в отделение полиции по подозрению в нанесении телесных травм.
Согласно источнику, пострадавшая сторона, узнав, что подозреваемого доставят в центральное отделение, собрались перед полицией, а в момент привода подозреваемого произошла потасовка. Ситуация обострилась, когда на улицу вышли жители близлежащих домов, возмущенные звучащей руганью.
Сотрудники полиции попытались успокоить собравшихся.
Согласно сообщению, во время этой потасовки переодетые в женскую одежду мужчины и их сторонники ворвались в отделение полиции, чтобы найти задержанного и отмстить ему. В процессе были нанесены телесные травмы двум сотрудникам полиции, один из которых был госпитализирован в больницу.
Была установлена личность нанесших телесные повреждения полицейским: 21-летний Жирайр Ованнисян и 30-летний Марат Кирилюк, проживающие в Ереване. Отмечается, что назначены экспертизы. Готовятся материалы.
По утверждению Сергея Габриеляна, в этот день в отделении полиции сотрудники применили насилие в отношении представителей ЛГБТ-сообщества. «Полицейские не должны предоставлять подобную информацию обществу без объективного расследования», - добавил Габриелян, подчеркнув, что независимо от того, кто виновен, применение насилия быть наказано.