ՀՅԴ-ն չի բացառում Ռոբերտ Քոչարյանի հետ համագործակցությունը. Հրանտ Մարգարյան
ՀՅ Դաշնակցությունը չի բացառում Ռոբերտ Քոչարյանի հետ համագործակցությունը, այսօր «Ազատության»-ը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը։
«Ազատություն». - Խոսվում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մտադիր է վերադառնալ ակտիվ քաղաքականություն: ՀՅԴ-ն մտադի՞ր է համագործակցել Քոչարյանի հետ:
Մարգարյան. - Մենք բոլոր ուժերի հետ էլ մտադիր ենք գործակցել։
«Ազատություն». - Այդ թվում Քոչարյանի՞։
Մարգարյան. - Բոլորի հետ, բոլոր հայերի հետ մենք պատրաստ ենք համագործակցության, բայց հատուկ Քոչարյանի հետ համագործակցության ոչ որոշում ունենք, ոչ էլ օրակարգ։
«Ազատություն». - Փաստորեն, Դուք չեք բացառո՞ւմ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ համագործակցությունը և մտադի՞ր եք համագործակցել։
Մարգարյան. - Ինչո՞ւ պետք է բացառեմ։ Ես ո՛չ մտադիր եմ, ո՛չ բացառում եմ։
«Ազատություն». - Եղե՞լ է նման առաջարկ։
Մարգարյան. - Ոչ։
«Ազատություն». - Իսկ Դուք սպասո՞ւմ եք, որ նա կվերադառնա ակտիվ քաղաքականություն։
Մարգարյան. - Իր անելիքն է, ես իսկապես չգիտեմ։
«Ազատություն». - Հաշվի առնելով 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերը, Դուք հնարավոր համարո՞ւմ եք Ռոբերտ Քոչարյանի հետ համագործակցությունը։
Մարգարյան. - Ես «Մարտի 1»-ի իրադարձությունների մասին սեփական դատողություն չունեմ, ես գիտեմ, որ դեպքը պատահեց այդ ժամանակ բոլորի մեղքով, և այդ 8-10 զոհերը, անկախ, թե ով է կրակել նրանց վրա, մեղքը բոլորի վզին է՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վզին էլ է փաթաթված, Ռոբերտի վզին էլ է փաթաթված։ Դա այդպես պետք է նայել, կարևոր չի, թե ով է կրակել, կարևորը, թե երևույթը ով է ստեղծել։ Ո՞վ ստեղծեց այդ երևույթը։ Բոլորը միասին ստեղծեցին։ Մենք այն ժամանակ էլ զգուշացրել էինք՝ թե՛ ընդդիմությանը, թե՛ Ռոբերտ Քոչարյանին, որ էս ճանապարհով մի գնցեք, սա վտանգավոր է, մեզ չեն լսել։ Մենք դեմ ենք եղել դրան և մտահոգ ենք եղել, կեցված ենք ունեցել և կեցվածքն էլ արտահայտել ենք, կեցվածքի համար էլ ճիգ ենք թափել, փորձել ենք որ մեղմենք, չենք հաջողել։ Եթե մենք դա տեսնում էինք, իրենք էլ էին տեսնում, իրենք գիտակցաբար էին գնում դրան և գնացին ու ստացան էն, ինչ ստացան։ Ես ասում եմ ամենամեծ փաստը, որ 2008 թվականը դաս է եղել, որ 2018-ի էլ բարիկադներ չսարքեցինք, մահակներ չսարքեցինք, այլ ասեցինք՝ ձեռքերս վեր, «Ձեռքերս վեր» շարժում ստեղծեցինք, ասացինք մենք բռնությամբ չենք պատասխանելու և իշխանությունը չկարողացավ ուրիշ բան անել, բացի հանձնվել։

АРФ «Дашнакцутюн» не исключает сотрудничества с Робертом Кочаряном – Грант Маргарян
АРФ «Дашнакцутюн» не исключает сотрудничества с Робертом Кочаряном, заявил сегодня в интервью Радио Азатутюн (Радио Свобода) представитель Бюро АРФД Грант Маргарян.
На вопрос, говорят о том, что Роберт Кочарян намерен вернуться в активную политику, собирается ли АРФД с ним сотрудничать, представитель АРФД ответил: «Мы готовы сотрудничать со всеми силами».
На вопрос, в том числе и с Кочаряном, Грант Маргарян ответил: «Со всеми, со всеми армянами мы готовы сотрудничать, но относительно сотрудничества конкретно с Кочаряном у нас нет ни решения, ни повестки».
На уточняющий вопрос, фактически сотрудничество с Робертом Кочаряном не исключается и вы намерены с ним сотрудничать, Грант Маргарян ответил: «Почему я должен исключать? Мы не намерены и не исключаем».
На вопрос, поступало ли подобное предложение, Маргарян ответил: «Нет».
Отвечая вопрос корреспондента Радио Азатутюн, ожидает ли он, что Кочарян вернется в активную политику, представитель Бюро АРФД заявил, что не знает о планах Кочаряна.
На вопрос, принимая во внимание события 1 марта 2008 года, считает ли он возможным сотрудничество с Робертом Кочаряном, Грант Маркарян ответил.
«У меня нет собственных суждений о событиях 1 марта 2008 года, я знаю, что инцидент произошел тогда по вине всех, и эти 8-10 жертв, независимо от того, кто в них стрелял, вина за них лежит на всех: лежит и на Левоне Тер-Петросяне и на Роберте. На это следует смотреть так, неважно, кто стрелял, важно, кто создал явление. Кто создал это явление? Все вместе создали. Мы и тогда предупреждали и оппозицию, и Роберта Кочаряна, чтобы не шли по этому пути, это опасно, но нас не послушали. Мы были против этого и выражали обеспокоенность, у нас была позиция, и мы высказали эту позицию, прилагали усилия, пытаясь смягчить, но нам не удалось. Если мы видели это, они тоже видели, они сознательно шли на это, пошли и получили то, что получили. Я говорю, что самый большой факт, который в 2008 году стал уроком, это то, что в 2018 году мы не построили баррикад, а сказали «поднимем руки вверх», создали движение «поднятых рук», заявили, что не ответим насилием на насилие и властям ничего другого не осталось, кроме как сдаться».