Պուտինը մոտ ապագայում Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպման հույս ունի
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մոտ ապագայում ԿԺԴՀ-ի ղեկավար Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպման հույս ունի, հայտնում է Կորեայի կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը։
«Ես հաստատում եմ, որ պատրաստ եմ հանդիպել Ձեզ հետ մոտ ապագայում՝ երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր և տարածաշրջանի կարևոր խնդիրները քննարկելու համար», - գրում է գործակալությունը՝ մեջբերելով Ճապոնիայի գաղութացումից Կորեայի ազատագրման 73-ամյակի առիթով Պուտինի՝ Կիմ Չեն Ընին ուղարկված հեռագիրը։
Հեռագրում նաև ասվում է, որ «երկու երկրների միջև հարաբերություններն ունեն բարեկամական և կառուցողական բնույթ»։
Իր հերթին, ԿԺԴՀ-ի առաջնորդը հեռագիր է հղել Վլադիմիր Պուտինին, որում ասվում է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին ճապոնական ռազմատենչության դեմ համատեղ պայքարն «ամուր հիմք է» երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների համար և նպաստում է դրանց հետագա զարգացմանը։

Путин заявил о готовности встретиться с лидером КНДР в ближайшее время
Президент России Владимир Путин рассчитывает на встречу с лидером КНДР Ким Чен Ыном в ближайшем будущем, сообщило Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
"Я подтверждаю, что готов встретиться с Вами в ближайшее время, чтобы обсудить насущные вопросы двухсторонних отношений и важные проблемы региона", - цитирует ЦТАК телеграмму, направленную российским руководителем Ким Чен Ыну по случаю 73-й годовщины освобождения Кореи от японского колониального господства.
В телеграмме Путина также говорится, что он "удовлетворен тем, что отношения между двумя государствами носят дружественный и конструктивный характер", сообщает северокорейское агентство.
Со своей стороны лидер Северной Кореи направил телеграмму Владимиру Путину, в которой говорится, что совместная борьба против японского милитаризма в годы Второй мировой войны является "крепкой основой" дружественных отношений между двумя странами и способствует их дальнейшему развитию в современных условиях.