Նոր Զելանդիայում գործադուլին մասնակցել է շուրջ 30 հազար ուսուցիչ
Նոր Զելանդիայում չորեքշաբթի առավոտյան կրտսեր և միջին դպրոցների առնվազն 29 հազար ուսուցիչ 24 տարվա ընթացքում առաջին անգամ գործադուլի է մասնակցել, հաղորդում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Radio New Zealand-ին:
Գործադուլին մասնակցել են միայն Zealand Educational Institute (NZEI) արհմիության անդամ ուսուցիչները: Նրանց հիմնական պահանջն է բարձրացնել աշխատավարձը և կրճատել դասարաններում աշակերտների թիվը:
Ուսուցիչների գործադուլը երկրի հարյուրավոր դպրոցների փակման և 400 հազար աշակերտի դասընթացների հետաձգման է հանգեցրել: Երկրի մայրաքաղաք Վելինգտոնում տեղի ունեցած ակցիայի մասնակիցները հայտարարել են երկօրյա գործադուլի հավանականության մասին, եթե իրենց պահանջները չքննարկվեն կրթության նախարարության կողմից:
Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդերնը ելույթ է ունեցել մայրաքաղաքում հավաքված բազմության առջև՝ հայտարարելով, որ արմատական փոփոխությունները ժամանակ են պահանջում և կոչ է արել ուսուցիչներին աշխատել կառավարության հետ:

В Новой Зеландии почти 30 тысяч учителей приняли участие в забастовке
По меньшей мере, 29 тысяч учителей начальной и средней школы в среду приняли участие в забастовке в Новой Зеландии впервые за 24 года, сообщает РИА Новости  со ссылкой на радиостанцию Radio New Zealand.
Сообщается, что в забастовке приняли участие только учителя, относящиеся к профсоюзу New Zealand Educational Institute (NZEI). Их главным требованием является повышение зарплат и уменьшение количества учеников в классе.
По данным радиостанции, забастовка учителей привела к закрытию сотен школ по всей стране и отмены занятий у 400 тысяч учеников. В акции, прошедшей в столице страны Веллингтоне, участники заявили о возможном объявлении двухдневной забастовки в случае, если их требования не будут рассмотрены министерством образования.
Премьер-министр Новой Зеландии Джасинда Ардерн выступила перед толпой собравшихся в столице, заявив, что на внесение радикальных изменений необходимо время и призвала учителей работать с правительством.