Ճապոնիայում պատրաստվում են հրաբխի հավանական աղետալի ժայթքմանը
Ճապոնիայի կառավարությունը ճգնաժամային շտաբ է ստեղծել՝ կապված երկրի հարավ-արևմուտքում հրաբխի վտանգավոր աղետալի ժայթքման հետ, հայտնում է «Կիոդո» գործակալությունը:
Ավելի վաղ Ճապոնիայի օդերևութաբանական գլխավոր վարչությունը նախազգուշացրել էր Կուտինոերաբու կղզում հրաբխի հզոր ժայթքման հնարավորության մասին, որը կարող է հանգեցնել բնակելի շրջաններոմ աղետալի հետևանքների: Մասնագետների տվյալները հիմնված են հրաբխային երկրաշարժերի թվի կտրուկ աճի վրա:
«Ցնցումների էպիկենտրոնը գտնվում է գրեթե այնտեղ, որտեղ գտնվել էր 2015-ի մայիսի ժայթքման ժամանակ: Հրաբխային ակտիվությունը կարող է ավելի մեծանալ»,- հայտնել են վարչությունից:
Վարչությունը այս շրջանում վտանգավորության մակարդակը երկրորդից բարձրացրել է միանգամից չորրորդի, ինչը նշանակում է «տարհանման նախապատրաստություն»:
Գերատեսչությունը քաղաքացիներին խնդրել է Սինդակե հրաբխից 3 կմ շառավղով բնակավայրերի շրջանում ծայրահեղ զգուշավորություն պահպանել, քանի որ հնարավոր են մեծ հրբխային քարաթափում և  լավայի հոսք:

В Японии готовятся к вероятному катастрофическому извержению вулкана
Японское правительство создало кризисный штаб в связи с опасностью катастрофического извержения вулкана на юго-западе страны, передает агентство Киодо.
Ранее главное метеорологическое управление Японии предупредило о возможности сильного извержения вулкана на острове Кутиноэрабу на юго-западе страны, которое может привести к катастрофическим последствиям в районах проживания людей. Данные специалистов основаны на резко возросшем количестве вулканических землетрясений.
«Эпицентр толчков сейчас находится почти там же, где он находился при извержении в мае 2015 года. Вулканическая активность может еще более усилиться», — сообщило управление.
Управление повысило уровень опасности в этом районе со второго сразу до четвертого, что означает "подготовка к эвакуации".
Ведомство попросило граждан в радиусе трех километров от вулкана Синдакэ в населенных районах соблюдать крайнюю осторожность, так как возможно падение больших вулканических камней и течение лавы.