Երևանի ավագանու ընտրություններում ընտրակաշառքի որևէ դեպք չպետք է գրանցվի. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստում ընդունվեց Երևանի ավագանու լիազորությունների ժամկետը կրճատելու և ավագանու արտահերթ ընտրություններ նշանակելու որոշումը:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանի խոսքով` Երևանի ավագանու օրը կառավարության որոշումից հետո պետք է նշանակի Կնետրոնական ընտրական հանձնաժողովը, որոշման ընդունումից 30-40-օրյա ժամկետում:
«Սա մեր կառավարության օրոք տեղի ունենալիք առաջին այս մասշտաբի ընտրություններն են ու հույս ունենք, որ բոլորս գիտակցում ենք` այս ընտրությունները պետք է լինեն բացառիկ` օրինականության, թափանցիկության ու արդարության առումով», - կառավարության նիստի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց` իր գլխավորած կառավարութան համար առաջնահերթություն է ընտրությունների ազատությունը, ժողովրդավարությունն ու օրինականությունն ապահովելը:
«Ես հատուկ ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ խնդիրները շատ հստակ են ձևակերպված` ընտրակեղծարարների խմբերը այս ընտրություններում որևէ անելիք չունեն, իսկ եթե հանկարծ պարզվի, որ իրենց կարծիքով անելիք ունեն, գալիս է իրավապահ մարմինների արագ, շեշտակի և արդյունավետ անելիքի ժամանակը: Այս ընտրություններում ընտրակաշառքի որևէ դեպք չպետք է գրանցվի կամ ընտրակաշառքի փորձ անող որևէ անձ չպետք է մնա առանց պատասխանատվության», - ասաց վարչապետն` ընդգծելով.
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կամքի վրա որևէ ապօրինի ազդեցությունը պետք է բացառվի և սա ապահովելը մեր կառավարության պարտավորությունն է»:
Վարչապետը նշեց` համոզված է, որ «ամեն ինչ հենց այսպես կլինի».
«Հույս ունեմ, որ որևէ մեկը չի տրվի իր բախտը փորձելու գայթակղությանը, նկատի ունեմ հայտնի խմբերին ու շրջանակներին, իսկ եթե կտրվի` իր ընտրությունն է, այդ դեպքում ՀՀ օրենքը հստակ ասում է, թե ինչ պետք է անեն իրավապահ ու պետական մարմինները», - ամփոփեց ՀՀ վարչապետը:

На выборах Совета старейшин Еревана не должно быть какого-либо случая подкупа избирателей – Никол Пашинян
16/08/2018 13:05
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение о сокращении срока полномочий и назначении досрочных выборов Совета старейшин Еревана.
По словам министра территориального управления и развития Сурена Папикяна, Центральная избирательная комиссия должна назначить дату выборов в Совет старейшин Еревана в течение 30-40 дней после принятия решения правительством. «Это – первые выборы такого масштаба при нашем правительстве и будем надеяться, что все мы осознаем, что эти выборы должны быть исключительными в смысле законности, прозрачности и справедливости», - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что приоритетом возглавляемого им правительства является обеспечение свободы, демократичности и законности выборов.
«Я хочу особо подчеркнуть, что задачи сформулированы очень четко – группам фальсификаторов на этих выборах делать нечего, а если вдруг выяснится, что им, по их мнению, есть что делать, то наступит время оперативных, резких и эффективных действий правоохранительных органов. На этих выборах не должно быть зафиксировано какого-либо случая избирательной взятки или предпринявшее попытку подкупа избирателей какое-либо лицо не должно оставаться без привлечения к ответственности», - сказал премьер.
«Должно быть исключено какое-либо незаконное воздействие на волю граждан Республики Армения и обеспечение этого – обязанность нашего правительства», - подчеркнул Пашинян.