Իմ դեմ դատարկ ցուցմունքներ են տվել, ոչ մի էական բան չկա. Ռոբերտ Քոչարյան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը լրագողներին հորդորում է պահանջել Հատուկ քննչական ծառայությունից վերացնել նախաքննության գաղտնիությունը և անցկացնել բաց, թափանցիկ նախաքննություն։
«Ես ուղղակի խնդրում եմ՝ պահանջեք անցկացնել բաց քննություն, որը հասանելի կլինի բոլորին», - «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Քոչարյանը։
Հարցին, թե ի՞նչ ցուցմունքներ կան իր դեմ, ովքե՞ր են ցուցմունքներ տված նախկին պաշտոնյաները, Քոչարյանը պատասխանել է.  «Դատարկ ցուցմունքներ են և որևէ էական բան չկա։ Նախաքննության գաղտնիությունից ելնելով, չեմ կարող խոսել, շատ տեղեկություններ հայտնել, բայց ուղղակի կասեմ՝  դատարկ ցուցմունքներ են»։
Նրա խոսքով՝ ընտրություններից հետո ԵՊՀ-ում ուսանողության հետ հանդիպման ժամանակ իր ելույթում հնչեցրած հայտարարությունը այն մասին, որ այս իրավիճակից կա երկու ելք՝ կամ Ազատության հրապարակում հանրահավաքը ինքն իրենով մարելու է, կամ ոստիկանությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի չարտոնված հանրահավաքները դադարեցնելու ուղղությամբ։
«Սա իմ դեմ մեղադրանքի մաս է, պատկերացնո՞ւմ եք։ Ես ուղղակի ասել եմ, որ կա այս տարբերակը կամ այս տարբերակը, իսկ ո՞րն է երրորդ տարբերակը։ Իրավական տեսնակյունից ամբողջությամբ ոչ մի բան չնշանակող ցուցմունքներ են», - հայտարարել է Քոչարյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ նախաքննությունն իրականացնող պետական մարմինը «կոնտեքստից դուրս» հայտարարություններ է անում, իսկ պաշտպանական կողմը իրավական սահմանափակումներ ունի։
ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ըստ ՀՔԾ հաղորդագրության, փաստացի պատկանող տարածքում հայտնաբերված զենքի վերաբերյալ հարցին՝ կարո՞ղ է դա կապված լինի մարտիմեկյան իրադարձությունների հետ, ի պատասխան Քոչարյանն ասել է. «Կարող է, իմ ամբողջ մեղադրանքը կառուցված է «կարող է այսպես, կարող է այնպես»։ Իրենց ուզած ուղղությամբ սպասելիքներ են ձևավորում ժողովրդի մոտ՝ օգտագործելով իրենց պաշտոնական դիրքերը»։

Роберт Кочарян: Я призываю, потребуйте провести открытое, прозрачное расследование
Второй президент Армении Роберт Кочарян призывает журналистов потребовать от Специальной следственной службы отменить тайну следствия и провести открытое, прозрачное расследование.
«Я просто призываю, потребуйте провести открытое следствие, которое будет доступно всем», - заявил в интервью телеканалу Yerkir Media Роберт Кочарян.
На вопрос, какие показания против него есть, кто из бывших должностных лиц дал показания, Роберт Кочарян ответил: «Пустые показания и ничего существенного нет. Исходя из тайны следствия, не могу сообщить многое, но просто скажу – пустые показания».
По его словам, в своем выступлении во время встречи со студентами Ереванского государственного университета после выборов он озвучил заявление о том, что из этой ситуации есть два выхода – или митинги на площади Свободы пойдут на спад сами по себе, или полиция должна предпринять меры в направлении прекращения несанкционированных митингов.
«Это часть моего обвинения, представляете? Я просто сказал, что есть тот или иной вариант. А каков третий вариант? С правовой точки зрения совершенно ничего незначащие показания», - заявил Роберт Кочарян.
По его мнению, осуществляющий предварительное следствие государственный орган делает заявления «вне контекста», а сторона защиты имеет правовые ограничения.
На вопрос, может ли это быть связано с событиями 1 марта оружие, обнаруженное, согласно сообщению Специальной следственной службы, на фактически принадлежащей Овику Абраамяну территории, Роберт Кочарян заявил: «Может, все мое обвинение построено на «может так, может иначе». Они формируют у народа ожидания в нужном для себя направлении, используя свое служебное положение».