«Ժողովուրդ». Հետաքրքիր է՝ Սերժ Սարգսյանին միայն որպես վկա կհարցաքննեն, թե նրան էլ մեղադրանք կառաջադրվի
17/08/2018 10:05
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Մարտի 1-ի դեպքերի առնչությամբ հարուցված քրեական գործով շուտով կհարցաքննվի նաև նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը, այդ մասին երեկ հայտարարել է ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը:
«Բազմիցս նշել եմ, որ հարցաքննվելու են բոլորը, ովքեր առնչություն են ունեցել այս գործին, բոլորը առանց բացառության: Այո՛, հարցաքննվելու է նաև Սերժ Սարգսյանը: Դա արդեն քրեական գործի քննության անհրաժեշտությունից ելնելով` որոշում է քննիչը` ելնելով կոնկրետ քննչական գործողությունը կատարելու նպատակահարմարությունից», - ասել է նա:
Հատկանշական է փաստը, որ դեռ մինչև երեկ ՀՔԾ պետն ուղղակի չէր հայտարարել Սերժ Սարգսյանին հարցաքննության հրավիրելու անհրաժեշտության մասին: Օգոստոսի 9-ին` կառավարության նախորդ նիստից հետո, նաև դրանից առաջ լրագրողների՝ Ս.Սարգսյանին հարցաքննելու մասին հարցին Խաչատրյանն ընդհանրական պատասխան էր տվել` ասելով, թե կհարցաքննվեն բոլոր նրանք, ովքեր կարող են տեղեկատվություն ունենալ այդ գործի մասին: Այնինչ երեկ նա ուղղակիորեն մատնանշել է նաև ՀՀ երրորդ նախագահի անունը: Սա ինքնին ուշագրավ է, եթե հաշվի առնենք փաստը, որ Սերժ Սարգսյանը 2008 թ. եղել է ՀՀ վարչապետ, և այդ իրադարձություններից հետո ինքը զբաղեցրեց նախագահի պաշտոնը:
Բացի այդ, Ռոբերտ Քոչարյան, հոկտեմբերի 26-ի իր հարցազրույցում, խոսելով մարտի 1-ին արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին, ասել էր, թե այդ կապակցությամբ խորհրդակցել է ԱԺ նախագահի ու վարչապետի հետ:
Հետաքրքիր է՝ Ս.Սարգսյանին միայն որպես վկա կհարցաքննեն, թե նրան էլ մեղադրանք կառաջադրվի սահմանադրական կարգը տապալելու համար և կկալանավորեն. ի վերջո, պաշտպանության նախարարը, որն արձակել է քրեական գործի հիմք դարձած 0038 գաղտնի հրամանը, կառավարության անդամ էր, ասել է թե` բացի նախագահից ենթարկվում էր նաև վարչապետին»:

«Жоховурд»: Интересно, Серж Саргсян будет допрошен только как свидетель или ему тоже предъявят обвинение
17/08/2018 12:10
Газета «Жоховурд» пишет, что в рамках возбужденного уголовного дела о разгоне демонстрации 1 марта 2008 года будет вскоре допрошен также экс-президент Серж Саргсян. Об этом заявил накануне начальник Специальной следственной службы Армении Сасун Хаяатрян.
«Я неоднократно отмечал, что будут допрошены все те, кто имел отношение к этому делу, без исключения. Да, Серж Саргсян также будет допрошен. Исходя из необходимости следствия по уголовному делу, следователь принимает решение о целесообразности проведения конкретного действия»,- сказал он.
«Примечательно, что до вчерашнего дня начальник Специальной следственной службы не заявлял о необходимости вызова на допрос Сержа Саргсяна. После предыдущего заседания правительства 9 августа, а также до этого Сасун Хачатрян дал общий ответ на вопрос журналистов о допросе  Сержа Саргсяна, заявив, что будут допрошены все те, кто может иметь информацию об этом деле. В то время как вчера он назвал имя третьего президента Армении. Это само по себе примечательно, если учесть тот факт, что в 2008 году Серж Саргсян занимал пост премьер-министра и после этих событий стал президентом.
Кроме того, Роберт Кочарян в своем интервью 26 октября, говоря о введении чрезвычайного положения 1 марта, заявил, что консультировался по этому вопросу с председателем парламента и премьер-министром.
Интересно, Серж Саргсян будет допрошен только в качестве свидетеля или ему тоже предъявят обвинение в свержении конституционного строя и арестуют. В конце концов, министр обороны, издавший строго секретный приказ №0038, был членом правительства и, так сказать, кроме президента подчинялся также премьеру», - пишет газета.