Այսուհետ ժամկետային զինծառայողները կունենան բջջային հեռախոսից օգտվելու իրավունք, բայց համապաստախան կարգով
17/08/2018 11:28
ՀՀ Զինված ուժերի զինծառայողներն այսուհետ իրավունք ունեն օգտվել բջջային հեռախոսներից, սակայն դա պետք է անեն համապատասխան կարգով, Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«ՀՀ ԶՈւ ժամկետային պարտադիր զինծառայողների կողմից բջջային հեռախոսներից օգտվելու կանոնակարգ:
Զինծառայողին թույլատրվում է ունենալ բացառապես տեսագրման, ձայնագրման, լուսանկարման և ինտերնետ հնարավորություններ չունեցող բջջային հեռախոս: Զորակոչված զինծառայողի բջջային հեռախոսը հաշվառվում է հանրապետական հավաքակայանում:
Եթե զինծառայողի բջջային հեռախոսն ունի տեսագրման, ձայնագրման և ինտերնետ հնարավորություններ ապա հեռախոսը հանրապետական հավաքակայանում վերադարձվում է զինծառայողի ներկայացուցչին` հանձման-ընդունման ստացականի հիման վրա: Հանրապետական հավաքակայանում զինծառայողը ծանոթանում է բջջային հեռախոսակապով խոսակցությունների ժամանակ գաղտնիության ռեժիմի պահպանման պահանջներին:
Զորամաս ներկայանալուց հետո զինծառայողը նախապատրաստական ստորաբաժանումում բջջային հեռախոսը ներկայացնում է հաշվառման: Զինծառայողին արգելվում է շարքում, պլանային և ոչ պլանային միջոցառումների, պարապմունքների, մարտական հերթապահության, վերակարգի, զենքի խնամքի ժամանակ օգտվել բջջային հեռախոսից: Զինծառայողը բջջային հեռախոսից կարող է օգտվել միայն զորամասի օրվա կարգացուցակով նախատեսված ազատ ժամերին:
Զինծառայողի բջջային հեռախոսի հեռախոսավարձերի վճարումը կատարվում է զինծառայողի կամ նրա հարազատների կողմից:
1. Բջջայինով խոսելիս խուսափեք զինվորական անցուդարձի մասին առնչվող խոսակցություններից:
2. Լարված իրադրության ժամանակ մի՛զանգահարեք ձեր մտերիմներին ու մի՛պատմեք ծավալվող իրադարձությունների մասին:
3. Մի կատարեք «վաղը մեզ մոտ տագնապ է լինելու» կամ նմանատիպ բովանդակությամբ այլ գրառումներ:
4. Մի հրապարակեք լուսանկարներ, որոնցում երևում են մարտական հենակետեր, դիրքեր, գաղտնի ապառազինություն կամ տեխնիկա, ավտոմեքենաների համարանիշներ և այլն:
5 .Ռազմական գործողությունների ժամանակ անջատեք բջջային հեռախոսը:
Հիշեք հակառակորդը լսում է ձեզ և կարող է ձեր հեռախոսի դիրքով ոչնչացնել ձեզ ու ձեր ստորաբաժանումը»,- նշել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Военнослужащие срочной службы могут пользоваться мобильными телефонами – Арцрун  Ованнисян
Военнослужащие Вооруженных сил Армении впредь имеют право использовать мобильные телефоны, однако должны делать это в соответствующем порядке, написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь министерства обороны Арцрун Ованнисян.
«В частности, военнослужащий может иметь при себе только телефоны без камеры, без возможности доступа в интернет, без диктофона. Мобильный телефон призывника ставится на учет в сборном пункте.
Если мобильный телефон призывника имеет камеру, возможность доступа в интернет и диктофон, то телефон в сборном пункте возвращается родственникам призывника, на основании квитанции о приеме-сдаче. На сборном пункте военнослужащий знакомиться с требованиями соблюдения конфиденциальности во время разговоров по мобильной связи.
После прибытия в воинскую часть военнослужащий представляет мобильный телефон для учета в соответствующем подразделении. Военнослужащему запрещается пользоваться мобильным телефоном в строю, во время плановых и неплановых мероприятий, в ходе занятий по боевой подготовке, боевого дежурства, наряда и ухода за оружием. Пользоваться телефоном можно только в свободное время, предусмотренное дневным распорядком.
Пополнение счета мобильного телефона выполняется со стороны военнослужащего либо его родственников.
1. Во время телефонного разговора нужно избегать тем, связанных с солдатским бытом.
2. Во время напряженных ситуаций не рекомендуется звонить домой и рассказывать о происходящих событиях.
3. Нельзя писать сообщения о предстоящих подъемах по тревоге или аналогичных мероприятиях.
4. Не разрешается публиковать фотографии, на которых запечатлены боевые позиции, опорные пункты, вооружения и техника, номерные знаки автомобилей и т.д.
5. Во время боевых действий нужно отключить телефон.
Помните о том, что противник прослушивает вас и может, определив местоположение вашего телефона, уничтожить вас и ваше подразделение», - отметил Арцрун Ованнисян.