Ղարաբաղի հարցի լուծող-չլուծողը ժողովուրդն է. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հանրապետության հրապարակում կառավարության գործունեության 100 օրվա ամփոփիչ հանրահավաքում հայտարարեց, որ ինքը պատրաստ է ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցություններում բանակցել Հայաստանի Հանրապետության անունից, իսկ Արցախի անունից՝ այդ երկրի իշխանությունը։
Կառավարության ղեկավարը ընդգծեց, որ Հայաստանը ազգովի պատրաստ է ադրբեջանական ցանկացած սադրանքի ջախջախիչ հակահարված տալ։
Միաժամանակ, նա ընդգծեց, որ Հայաստանը պատերազմ չի ուզում ու պատրաստ է խաղաղ բանակցությունների ու հասնել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման։
«Ղարաբաղի հարցի լուծող-չլուծողը ժողովուրդն է, և ես ուզում եմ ասել հետևյալը՝ եթե բանակցային գործընթացում լինի կարգավորման մի տարբերակ, որին ես ինքս կհավատամ և կհամարեմ, որ դա լավ տարբերակ է, որևէ մեկը չմտածի, թե ես ձեզնից թաքուն որևէ թուղթ կստորագրեմ կամ որևէ գործողություն կանեմ։ Երբ իմանամ, տեսնեմ կա տարբերակ, որի շուրջ կարելի է խոսել, ես կգամ, կկանգնեմ այստեղ ու բոլոր մանրամասներով կներկայացնեմ ձեզ ու դուք կորոշեք՝ մենք գնո՞ւմ ենք այդ տարբերակով կարգավորման, թե՞ չենք գնում։ Կորոշե՞ք գնում ենք, կգնանք, կորոշե՞ք չենք գնում, չենք գնա», - հայտարարեց Փաշինյանը։

Вопрос Карабаха решает или не решает народ – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на митинге по итогам первых 100 дней деятельности нового правительства, что готов от имени Республики Армения вести переговоры по урегулированию карабахского конфликта, а от имени Республики Арцах должны выступать власти этой республики.
Глава правительства отметил, что народ Армении готов нанести сокрушительный контрудар на любую провокацию азербайджанской стороны.
Однако, подчеркнул Никол Пашинян, Армения не хочет войны и готова вести мирные переговоры и достичь мирного урегулирования конфликта.
«Вопрос Карабаха решает или не решает народ, и я хочу сказать следующее, если в переговорном процессе будет какой-либо вариант урегулирования, который я сам посчитаю хорошим, пусть никто не думает, что тайно подпишу документ или предприму какой-то шаг. Когда буду знать, что есть вариант, вокруг которого можно говорить, я приду сюда и во всех подробностях представлю вам, и вы решите, идем мы на урегулирование по этому варианту или нет. Если решите, что идем, то пойдем, если решите, что не идем, то не пойдем», - заявил Никол Пашинян.