Պեկինը Չինաստանի բանակի մասին Պենտագոնի զեկույցի հրապարակման պատճառով Վաշինգթոնին բողոք է հայտնել
Չինաստանը վճռական բողոք է հայտնում՝ կապված երկրի զինված ուժերի մասին Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարարության հրապարակման հետ, հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Լու Կանը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Ամերիկյան զեկույցում ՉԺՀ ռազմական շինարարության վերաբերյալ անպատասխանատու արտահայտություններ են արված, որոնք վերաբերում են երկրի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությանը: Չինաստանն այս կապակցությամբ վճռական բողոք է հայտնում», - շեշտել է դիվանագետը:
Նա նշել է, որ «Չինաստանը հաստատուն հետևում է զարգացման խաղաղ ճանապարհին, խստորեն առաջնորդվում է ազգային պաշտպանական քաղաքականության խաղաղ ուղիով, մշտապես եղել է աշխարհում խաղաղության և խաղաղ զարգացման ջատագովը, ինչպես նաեւ միջազգային կարգի պաշտպանը»:
Դիվանագետը նշել է, որ «չինական բանակի առաջընթաց զարգացման հիմնական նպատակը ազգային անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունն է: Սա ինքնիշխան պետության օրինական իրավունքն է, և դրա մեջ պարսավանքի արժանի ոչինչ չկա»:
Ավելի վաղ զեկույցի հրապարակման մեկնաբանությամբ էր հանդես եկել Չինաստանի պաշտպանության նախարարությունը՝ հայտարարելով, որ այն կոպտորեն խեղաթյուրում է Չինաստանի իրական ռազմավարական նպատակները:

Пекин выразил протест Вашингтону из-за публикации доклада Пентагона об армии Китая
Китай выражает решительный протест в связи с публикацией минобороны США доклада о вооруженных силах КНР. Об этом заявил официальный представитель МИД КНР Лу Кан, передает ТАСС.
«В докладе США относительно военного строительства КНР делаются безответственные высказывания, касающиеся защиты Китаем территориальной целостности и суверенитета. Китай в отношении этого выражает решительный протест», - подчеркнул дипломат.
Как отметил официальный представитель внешнеполитического ведомства, «Китай твердо придерживается мирного пути развития, строго руководствуется мирным курсом национальной оборонительной политики, всегда является поборником мира во всем мире и мирного развития, а также защитником международного порядка».
Дипломат отметил, что "основной целью поступательного развития китайской армии является защита национальной независимости, суверенитета и территориальной целостности. Это законные права суверенного государства, и в этом нет ничего, заслуживающего порицания".
Ранее минобороны КНР также прокомментировало публикацию доклада, заявив, что он грубо искажает истинные стратегические цели Китая.