Լավրովը ԱՄՆ-ին մեղադրել է Սիրիայի բանակի ազատագրած շրջանների վերականգնմանը խոչընդոտելու համար
Միացյալ Նահանգները խոչընդոտում է Սիրիայի այն շրջանների վերականգնմանը, որոնք վերահսկվում են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կառավարության կողմից: Նման հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Լիբանանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ջեբրան Բասիլի հետ երկկողմ հանդիպման արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Ահա մի քանի օր առաջ Վաշինգտոնում էր Ստաֆան դե Միստուրան (Սիրիայի խնդրով ՄԱԿ-ի հատուկ դեսպանորդը). նա հանդիպում է ունեցել (ԱՄՆ-ի պետքարտուղար) Մայք Փոմպեոյի հետ, և նրանց բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ իր մեկնաբանության մեջ Պետդեպարտամենտն օգտագործել է «Սիրիայի վերականգման հարցը նույնիսկ քննարկելն է վաղաժամ» արտահայտությունը», - ասել Է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ հայտարարվել է, որ «սկզբում հարկավոր Է առաջընթացի հասնել քաղաքական կարգավորման, այսպես կոչված քաղաքական անցումի հարցում»:
«Դրա հետ մեկտեղ նշեմ, որ նման պայմաններ և նման նախնական պահանջներ ԱՄՆ-ն առաջադրում է բացառապես այն շրջանների նկատմամբ, որոնք վերահսկում է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կառավարությունը, և որոնք ազատագրվել են Ռուսաստանում արգելված  ԻՊ-ից, «Ջաբհաթ ան Նուսրա»-ից և  մյուս ահաբեկիչներից», - ասել է Լավրովը:
«Ինչ վերաբերում է այն շրջաններին, որոնք վերահսկում են ԱՄՆ-ի հետ համագործակցողները և նրանից աջակցություն ստացող ընդդիմության ուժերը, ամենից առաջ Եփրատի արևելյան ափին, ապա այնտեղ ոչ մի նման պահանջ չի առաջադրվում: Ընդհակառակը, այնտեղ վերականգնման գործընթացներն ընթանում են ամբողջ թափով: Ընդ որում՝ ԱՄՆ-ն այդ աշխատանքների վճարմանը ներգրավում է իր մի ամբողջ շարք դաշնակիցների», - ասել է Լավրովը:
Դրա հետ մեկտեղ նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի կառույցներին արգելված է մասնակցել Սիրիայի տնտեսության վերականգնմանը:

Лавров обвинил США в препятствовании восстановлению освобожденных Дамаском районов Сирии
Соединенные Штаты препятствуют восстановлению районов Сирии, контролируемых правительством САР, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам двусторонней встречи в главой внешнеполитического ведомства Ливана Джебраном Басилем,  передает «Интерфакс».
«Вот несколько дней назад в Вашингтоне был Стаффан де Мистура (спецпосланник ООН по Сирии - ИФ), встречался с Майком Помпео (госсекретарь США ), и по итогам их переговоров госдепартамент в комментарии употребил такое выражение, как «даже обсуждать преждевременно вопрос о восстановлении Сирии», - сказал Лавров.
По его словам, было заявлено, что «сначала нужно достичь прогресса в политическом урегулировании, так называемом политическом переходе».
«Отмечу при этом, что такие условия и такие предварительные требования США выдвигают исключительно в отношении тех районов, которые контролирует правительство Сирийской Арабской республики. Которые были освобождены от игиловцев и нусровцев (ИГИЛ и Джабхат ан-Нусра, запрещены в РФ - ИФ) и прочих террористов», - сказал Лавров.
«В том, что касается районов, которые контролируют сотрудничающие с США и получающие от них поддержку силы оппозиции, прежде всего - на восточном берегу Евфрата - то там никаких подобных требований не выдвигается. Напротив - там процессы восстановления идут полным ходом. Причем США привлекают к оплате этих работ целый ряд своих союзников», - сказал Лавров.