Նախկին նախագահի եղբոր որդին՝ հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Սարգսյանը, կարող է հայտնվել ոստիկանության տեսադաշտում (Տեսանյութ)
21/08/2018 12:02
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լևոն Սարգսյանի որդին՝ Նարեկ Սարգսյանը գտնվում է միջազգային հետախուզման մեջ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը։
«Նարեկ Սարգսյանը միջազգային հետախուզման մեջ է գտնվում։ Մենք համագործակցում ենք Ինտերպոլի կենտրոնական բյուրոյի հետ, թույլ տվեք մանրամասներ չհայտնել, բայց այնպիսի տեղեկություններ կասեմ ձեզ, որ կարծես թե մեր տեսադաշտում շուտով կլինի», - հայտարարեց Օսիպյանը։
Նրա խոսքով՝ Նարեկ Սարգսյանը հատել էր Հայաստանի սահմանը՝ նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելուց մեկ-երկու օր առաջ։
Նարեկ Սարգսյանը անցնում է մի քանի քրեական գործերով։
Հիշեցնենք՝ Նարեկ Սարգսյանին պատկանող բնակարանում ԱԱԾ-ի կողմից կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել էին առանձնապես խոշոր չափերի թմրանյութ և զենքեր։ Բացի այդ, Նարեկ Սարգսյանն անցնում է նաև այլ գործով, երբ, չարաշահելով նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի ժառանգներից մեկի վստահությունը, նրանից վերցրել է նկարչի շուրջ 280 000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ թվով 14 գծանկարները` խոստանալով դրանց դիմաց վճարել 28 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ մնացած գումարով համատեղ հիմնադրել խաղատուն և հովանավորել դրա գործունեությունը:
Նկարներին տիրանալուց հետո Սարգսյանը խոստումը չի կատարել և, անտեսելով տուժողի բազմաթիվ պահանջները, հրաժարվել է վերադարձնել նկարները: Փաստի առթիվ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով՝ «առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն»։ Խուզարկության արդյունքում Նարեկ Սարգսյանի հաշվառման վայրում հայտնաբերվել էին Նարեկ Սարգսյանի կողմից հափշտակված նկարները:
ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում Նարեկ Սարգսյանը մեղադրվում է ապօրինի հարստացման համար։ Մասնավորապես, ՀՔԾ-ն հայտարարել էր, որ քննությամբ հիմնավորվել է, որ Նարեկ Սարգսյանը, նրա հայրն ու քույրը՝ Լյովա և Անի Սարգսյաններն ապօրինի հարստացել են` թաքցնելով հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի` 19.196.608 ՀՀ դրամի, 1.683.851.175 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 3.482.269 ԱՄՆ դոլարի, 286.950.000 ՀՀ դրամին համարժեք 600.000 ԱՄՆ դոլարի, 992.978.234,25 ՀՀ դրամին համարժեք 1.928.009 ԱՄՆ դոլարի և 358.858.273 ՀՀ դրամին համարժեք 744.133 ԱՄՆ դոլարի գումարները:
Մեկ այլ դրվագով էլ Նարեկ Սարգսյանը մեղադրվում է Երևանում բնակվող 49-ամյա մի տղամարդու առևանգելու ու ծեծի ենթարկելու համար։

Нарек Саргсян объявлен в международный розыск и вскоре может оказаться в поле зрения полиции – Валерий Осипян
21/08/2018 14:33
Племянник экс-президента Армении Сержа Саргсяна, сын Александра Саргсяна – Нарек Саргсян объявлен в международный розыск, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник полиции Армении Валерий Осипян.
«Нарек Саргсян объявлен в международный розыск. Мы сотрудничаем с центральным бюро Интерпола, позвольте не сообщать подробности, но скажу вам следующее: вскоре он может оказаться в нашем поле зрения», - заявил Валерий Осипян.
По его словам, Нарек Саргсян пересек границу Армении, он объявлен в международный розыск один-два дня назад.
Напомним, в результате проведенного сотрудниками Службы национальной безопасности (СНБ) Армении обыска в принадлежащей Нареку Саргсяну квартире были обнаружены крупная партия наркотиков и оружия. Кроме того, в СНБ получили сообщение о том, что еще в 2013 году Нарек Саргсян, злоупотребив доверием одного из наследников художника Мартироса Сарьяна, взял у него 14 эскизов общей стоимостью около 280 тысяч долларов, пообещав заплатить за них 28 тысяч долларов. На оставшуюся сумму обещал совместно открыть казино.
После того, как картины были переданы Саргсяну, он нарушил свое обещание, игнорировал требования наследника великого художника и не вернул картины.
По факту в Следственном управлении СНБ было возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.178 Уголовного кодекса Армении (мошенничество в особо крупном размере). В результате обыска по адресу прописки Нарека Саргсяна были обнаружены картины Мартироса Сарьяна, 115 тысяч долларов, 27 тысяч евро, дорогие часы, множество золотых монет, украшений, законность приобретения которых будет проверена в рамках уголовного дела.
Отметим, Нарек Саргсян обвиняется также в похищении и избиении 49-летнего жителя Еревана. Материалы, подготовленные в Главном управлении уголовного розыска полиции Армении, направлены в Генпрокуратуру Армении для решения о последующем производстве.
Нарек Саргсян объявлен в розыск, в его отношении заочно избран арест, а начальник его охраны, 28-летний Артем Погосян, арестован в рамках другого уголовного дела.