Լուկաշենկո. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար ժամանակին այլ թեկնածու էի առաջարկում, սակայն ինձ չլսեցին
27/08/2018 10:52
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ժամանակին այլ թեկնածուներ է առաջարկել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում, սակայն կազմակերպության մյուս անդամները մերժել են բոլոր թեկնածուներին` հօգուտ Յուրի Խաչատուրովի, այս մասին  Լուկաշենկոն հայտարարել է բելառուսական «Беларусь 1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ժամանակին մենք այլ թեկնածուներ էինք առաջադրում: Այն ժամանակ մեզ չլսեցին: Այժմ եկել ենք նրան, որ բոլորն են ընդունում՝ Լուկաշենկոն ճիշտ էր այս հարցը քննարկելիս», - ասել է նախագահը:
Լուկաշենկոյի խոսքով` Խաչատուրովի շուրջ իրավիճանը քննարկվել է նաև օգոստոսի 22-ին Սոչիում` Բելառուսի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ:
«Մենք ավելի խորն ենք դիտարկել այս հարցը... Քննարկել ենք մեր համատեղ գործողությունները ՀԱՊԿ-ի շրջանակում, այն խնդիրները, որոնք այսօր կան ՀԱՊԿ-ի ներսում և գործողությունների այն ուղղությունները, որոնց համար պատասխանատու են կազմակերպության անդամները», - հայտնել է Լուկաշենկոն:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ՀՔԾ-ն հուլիսի 26-ին մարտի 1-ի գործով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու  մեղադրանք է առաջադրել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Գործի շրջանակում որպես մեղադրյալներ են հանդես գալիս նաև պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար  Յուրի Խաչատուրովը, ով 2008 թվականին ծառայում էր ՀՀ ԶՈՒ-ում:

Лукашенко заявил, что предлагал своего кандидата на пост генсека ОДКБ
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что в свое время предлагал на пост генсека ОДКБ кандидатуры, которые в итоге были отвергнуты другими членами организации в пользу Юрия Хачатурова,  передает РИА Новости.
"Мы в свое время предлагали другие кандидатуры. Тогда нас не послушали. Сегодня пришли к тому, что все признают: Лукашенко был прав, обсуждая эту тему", — рассказал президент страны в интервью белорусскому телеканалу "Беларусь 1", показанном в воскресенье.
По его словам, ситуация вокруг Хачатурова обсуждалась во время встречи в Сочи 22 августа лидеров Белоруссии и России. "Мы глубже посмотрели на эту проблему… Обсудили наши совместные действия в ОДКБ и те проблемы, которые сегодня существуют в самой ОДКБ, и те направления действий, за которые отвечают члены организации", — сказал Лукашенко.
Специальная следственная служба Армении 26 июля предъявила обвинение экс-президенту Роберту Кочаряну в свержении конституционного строя в рамках уголовного дела о разгоне акций протеста 1 марта 2008 года. В рамках этого дела обвинения предъявлены также бывшему министру обороны Армении Микаелу Арутюняну и генсеку ОДКБ Юрию Хачатурову, служившему в 2008 году в ВС Армении.