ՀՀԿ-ն փաստի առաջ է կանգնեցնում «Ելք»-ին. կողմ են «Մարտի 1-ի» տուժածներին փոխհատուցելու նախագծին` առաջարկելով դիտարկել «Հոկտեմբերի 27»-ը (Տեսանյութ)
05/09/2018 13:30
Այսօր Ազգային ժողովի պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրեց «2008 թվականի մարտի 1, 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ անձանց կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Հիշեցնենք՝ այս նախագիծը, որը նախատեսում է մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ տասը զոհերի հարազատներին փոխհատուցում տալու կարգը, առաջին անգամ չի ներկայացվում խորհրդարանին։ Այն դեռ պատգամավոր աշխատելու տարիներին ներկայացրել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, սակայն ամեն անգամ հանդիպել էր մերժման. Խորհրդարանական մեծամասնությունը անհրաժեշտ չէր համարել այդ օրինագիծը ընդունելը։
Այս անգամ, սակայն, խորհրդարանական նախկին մեծամասնություն Հանրապետական խմբակցությունը հանդես եկավ այլ կոնտր առաջարկով։ Հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանը հայտարարեց, որ իրենք կողմ են Ալեն Սիմոնյանի ներկայացրած օրինագծին, բայց ունեն առաջարկություններ։
Կոստանյանը հիշեցրեց, որ նախկինում, երբ Փաշինյանն էր ներկայացնում օրինագիծը, իրենք դեմ են եղել, սակայն այժմ իրավիճակն այլ է։ Ավելին, Կոստանյանը ողջունեց օրինագիծը ու հայտարարեց, որ իրենք կողմ են դրան, քանի որ փոխհատուցում բռնությունների զոհերին կարող են տրվել ոչ թե դատարանների որոշմամբ, այլ` օրենքով սահմանված կարգով։
«Մենք նաև առաջարկություն ենք ներկայացնելու, որ ընդլայնենք բռնությամբ կատարվող հանցագործությունների, այդ թվում՝ Հոկտեմբերի 27-ի, խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների, ովքեր բացի սահմանված կարգով ստանում են պաշտպանության նախարարությունից, այս օրենքով ևս տրամադրվեն փոխհատուցումներ։ Այսինքն՝ մենք գնանք այն ճանապարհով, որ և մարտի 1-ի դեպքերի զոհերի և մյուս դեպքերից տուժածներին տրվի փոխհատուցում։ Այսինքն՝ ընդլայնված կոնցեպտ դնենք այս ամենի հիմքում», - իրենց դիրքորոշումը ներկայացրեց Գևորգ Կոստանյանը։
Արձագանքելով նրան` Ալեն Սիմոնյանը ողջունեց Հանրապետականների նախաձեռնությունը, բայց նկատեց, որ մարտիմեկյան դեպքերը պետք է առանձնացնել՝ չնույնացնելու շատ տարբեր դեպքերի հետևանքները։
«Կարծում եմ՝ քաղաքական առումով սա ճիշտ կլինի», - ասաց Սիմոնյանը։
ԱԺ փոխնախագահ, հանձնաժողովի անդամ Արփինե Հովհաննիսյանն իր հերթին նկատեց, որ բռնությամբ կատարված հանցագործությունների մասին օրենքները եվրոպական երկրներում կան, գործում են։ «Բացի այդ, կա կոնվենցիա, որ մենք ուզենք էլ, չենք կարող զերծ մնալ մարտի մեկի դեպքերի հետ կապված դուրս գալ այդ կոնվենցիոն պարտավորությունների շրջանակից։ Բոլոր այդ տեղերում խոսքը բռնությամբ կատարված հանցագործությունների զոհերին փոխհատուցելու մասին է։ Կոնվենցիայի նպատակը արդարության ու համերաշխության վերականգնումն է հասարակության մեջ», - նկատեց Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է հստակեցնել փոխհատուցման շրջանակները։
«Հոկտեմբերի 27»-ը ևս հանցագործություն է և դրանից տուժածները, ըստ Հովհաննիսյանի, նույնպես պետք է փոխհատուցում ստանան։
Օրինագծի շուրջ քննարկում չծավալվեց, և նիստը նախագահող Գևորգ Կոստանյանը հայտարարեց, որ հանձնաժողովում առաջիկայում օրինագծի քննարկում կկազմակերպվի։

РПА ставит перед фактом «Елк»: Фракция поддерживает законопроект о предоставлении компенсации пострадавшим «1 Марта» и предлагает рассмотреть «27 Октября»
05/09/2018 15:28
Сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам депутат фракции «Елк» Ален Симонян представил законопроект  «О компенсации причиненного жизни и здоровью ущерба во время событий, произошедших 1, 2 марта в городе Ереване».
Напомним, законопроект, предусматривающий порядок компенсации родственникам 10 погибших в ходе событий 1 марта представляется не впервые. Ранее с такой инициативой выступил член фракции «Елк», ныне премьер-министр Армении Никол Пашинян, однако законопроект был отклонен парламентским большинством.
Однако в этот раз бывшее парламентское большинство – фракция Республиканской партии – выступила с контринициативой. Председатель комиссии Геворк Костанян заявил, что они выступают за инициативу Алена Симоняна, однако у них есть предложения. Г.Костанян напомнил, что в прошлом, когда Пашинян представлял этот проект, они выступили против его принятия, однако сейчас – другая ситуация. Более того, Геворк Костанян приветствовал законопроект и заявил, что они поддерживают его, поскольку компенсация жертвам насилия может предоставляться не по решению суда, а в установленном законом порядке.
«Мы также предлагаем расширить рамки законопроекта и предоставлять компенсацию, в том числе погибшим 27 Октября в мирных условиях военнослужащим, которые в установленном порядке получают компенсацию министерства обороны. То есть, мы предлагаем идти по тому пути, чтобы компенсация предоставлялась и жертвам событий 1 марта, и пострадавшим в других происшествиях получали. То есть заложить в основу законопроекта более широкий концепт», - сказал Геворк Костанян.
Ален Симонян приветствовал инициативу фракции РПА, однако отметил, что события 1 марта нужно отделить, не идентифицируя с последствиями различных других случаев.
«Считаю, что это правильно в политическом смысле», - сказал Симонян.
Вице-спикер парламента Арпине Ованнисян в свою очередь отметила, что законы о преступлениях, совершенных с применением насилия, есть также в европейских странах. «Кроме того, есть конвенция, в рамках которой, если даже мы захотим, не сможем уйти от конвенционной ответственности в связи с событиями 1 марта. Во всех этих документах речь идет о предоставлении компенсации жертвам преступлений, совершенных с применением насилия. Цель конвенции в восстановлении справедливости и солидарности в обществе», - заявила она, подчеркнув, что необходимо уточнить рамки компенсации.
По ее словам «27 Октября» также является преступление и пострадавшие должны получить компенсацию.
Обсуждение вокруг законопроекта не продолжилось, и председательствующий Геворк Костанян заявил, что в ближайшее время в комиссии будет организовано обсуждение по данному вопросу.