Ռոհանին հայտարարել է, որ Իրանը կպահպանի ներկայությունը Սիրիայում
Իրանը Սիրիայում. ներկայությունը պահպանում է Դամասկոսի խնդրանքով ահաբեկչության դեմ պայքարելու համար, այլ ոչ թե իր կամքը որևէ մեկին պարտադրելու համար, հայտարարել է Իրանի  նախագահ Հասան Ռոհանին՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի՝ սիրիական կարգավորմանը նվիրված գագաթնաժողովի բացմանը:
«Իրանը Սիրիայի օրինական կառավարության խնդրանքով ահաբեկչության դեմ պայքարելու համար ներկա է այդ երկրում, և մեր ներկայությունը կշարունակվի այդ սկզբունքի հիման վրա, - ընդգծել է նա: - Մենք այնտեղ չենք գտնվում որևէ մեկին մեր կամքը պարտադրելու համար»:
Ռոհանին նաև հավելել է, որ ահաբեկչության դեմ պայքարում Սիրիայի օրինական կառավարության հետ համագործակցությունը իրադրության կարգավորման միակ արդյունավետ լուծումն է:
«Մյուս մոտեցումները դիտարկվում են որպես ուղղակի միջամտություն: Առանց կառավարության հետ կոորդինացման, դա միայն կսրի երկրի իրադրությունը», - ընդգծել է նա:

Роухани заявил, что Иран остается в Сирии для борьбы с терроризмом
Иран сохраняет присутствие в Сирии по просьбе Дамаска для борьбы с терроризмом, а не для навязывания кому-либо своей воли, заявил президент исламской республики Хасан Роухани на открытии саммита России, Ирана и Турции по сирийскому урегулированию, передает ТАСС.
"Иран по просьбе законного сирийского правительства для дела борьбы с терроризмом присутствует в этой стране. И продолжение нашего присутствия на основе этого принципа будет решаться дальше, - подчеркнул он. - Мы присутствуем там не для того, чтобы навязать свою волю кому-либо".
Он также добавил, что сотрудничество с законным правительством Сирии в борьбе с терроризмом является единственным эффективным решением урегулирования ситуации.
"Считаем законное сотрудничество с правительством Сирии эффективным и устойчивым подходом, другие подходы рассматриваются как прямое вмешательство. Без координации с правительством это только обострит ситуацию в стране", - подчеркнул он.