Յունկեր. ԵՄ-ին հարկավոր է անկախ խաղորդ դառնալ միջազգային հարաբերություններում
Եվրամիության համար եկել է ժամանակը սուվերեն խաղորդ դառնալու միջազգային ասպարեզում՝ հաշվի առնելով ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրադրությունը,  հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը Եվրախորհրդարանին հղած ուղերձում:
«Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական հանգամանքները, ԵՄ-ի համար եկել է ժամանակը սուվերեն, ինքնուրույն գլոբալ խաղորդ դառնալու միջազգային հարաբերություններում»,- ասել է նա Ստրասբուրգում:
Յունկերը նաև կոչ է արել համատեղ պաշտպանական քաղաքականություն վարել:
«ԵՄ-ն մտադիր չէ ռազմականանալ, բայց մեզ ավելի մեծ անկախություն է հարկավոր պաշտպանության ոլորտում», - հավելել է նա:

ЕС нужно стать независимым игроком в международных отношениях, заявил Юнкер
Для Евросоюза настало время стать суверенным игроком на международной арене, учитывая сложившуюся геополитическую ситуацию, заявил в среду глава ЕК Жан-Клод Юнкер в послании к Европарламенту.
"Пришло время для ЕС, учитывая геополитические обстоятельства, стать суверенным, самостоятельным глобальным игроком в международных отношениях", — заявил он в Страсбурге.
Юнкер также призвал ускорить реализацию совместной оборонной политики. "ЕС не намерен милитаризоваться, но нам нужна большая независимость в сфере обороны", — сказал он.