«Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է» ձևակերպումը տեղ չի գտել ԵԽԽՎ զեկույցի նախագծում
Ադրբեջանի համար այնքան բաղձալի ձևակերպումը առ այն, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է», տեղ չգտավ հերթական զեկույցի նախագծում, այս մասին հայտնում է ԵԽԽՎ–ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը։
«Թերևս, եթե չլիներ Ադրբեջանի նախագահի երեկվա ռազմահայրենասիրական ու պաթոսախեղդ հիստերիան, չէի անդրադառնա այս հարցին, քանի որ չեմ սիրում վաղօրոք փակագծեր բացել։
ԵԽԽՎ հոկտեմբերյան նստաշրջանին կտրամադրեմ առավել մանրամասն տեղեկատվություն, իսկ առայժմ փաստենք, որ հիստերիայի պատճառներից մեկն էլ այն էր, որ երկու օր առաջ հերթական անգամ Ադրբեջանի համար այնքան բաղձալի ձևակերպումը առ այն, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է», տեղ չգտավ հերթական զեկույցի նախագծում։ Պետք է նշել, իմ՝ որպես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնավարման մեկ տարվա ընթացքում սա վեցերորդ անգամն է, երբ բանաձևերում տեղ չեն գտնում կամ դուրս են բերվում ադրբեջանական լոբինգի հետևանքով այս կամ այն զեկույցում տեղ գտած անցանկալի ձևակերպումները։
Նույն աշխատանքը կշարունակվի այսուհետ ևս: Ալիևը կարիք ունի հասկանալու, որ ո՛չ Նիկոլ Փաշինյանին գովերգելը, իսկ հետո փնովելը իրեն չեն հանձնի Արցախը, ո՛չ էլ Հայաստանի ներքաղաքական հակասությունների վրա հույս դնելով, նա կարող է երբևէ հասնել մեր պաշտպանության թուլացմանը։ Երբ հարցը վերաբերում է մեր գոյությանն ու ինքնությանը չկա ոչ մի հակասություն երկրի ներսում և փոխզիջում Ադրբեջանի համար։
Հիշե՛ք չեք հաջողելու: Ձեր խնդիրներով զբաղվեք։ Դրանցից շատ ունեք»,-Facebook-յան իր էջում գրել է Արփինե Հովհաննիսյանը։

Azerbaijan’s desirable definition that “Nagorno Karabakh is part of Azerbaijan” has not found place in the PACE draft report, head of the Armenian delegation to PACE Arpine Hovhannisyan wrote in her Facebook page.
“If not yesterday’s military-patriotic and pathetic hysteria of the Azerbaijani president I would not refer to it, as I do not like opening brackets untimely,” she said, adding that she will give more details at the PACE October sitting.
“For now I will just say that the reason of Azerbaijani hysteria is that Azerbaijan’s so desirable definition that “Nagorno Karabakh is part of Azerbaijan” has not found place in the draft report,” Hovhannisyan said, adding that this is the sixth time during her one year tenure as head of delegation when such formulations fail to find place in the report.
“Aliyev must understand that the domestic political situation in Armenia will never result in weakening of Armenia’s defense. When the issue relates to our existence and identity we forget all political disagreements inside and unite not to concede to Azerbaijan,” she stressed, adding that Azerbaijan would better deal with its own issues as it had many such.