Մերկելը Ռուսաստանին մեղադրել է հետխորհրդային երկրներում իրավիճակն ապակայունացնելու համար
Ռուսաստանն ապակայունացնում է իրավիճակը հետխորհրդային մի շարք երկրներում, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Լիտվայում տեղակայված գերմանացի զինվորականների հետ հանդիպմանը։
«Մենք տեսնում ենք, որ գրեթե բոլոր հետխորհրդային հանրապետությունները, որոնք Եվրամիության ու ՆԱՏՕ-ի անդամ չեն, բախվում են Ռուսաստանի հրահրած ներքին կոնֆլիկտներին», - ասել է նա։
Այսօր բոլոր այդ պետությունները զբաղված են իրենց տարածքային ամբողջականության վերականգնմամբ, քանի որ «Ռուսաստանը կա՛մ տարածքներ է առանձնացրել այդ պետություններից, կա՛մ այնտեղ կոնֆլիկտներ բորբոքել»։ Որպես օրինակ նա բերել է Ուկրաինայում, Վրաստանում, Հայաստանում, Մոլդովայում և Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը։

Меркель обвинила Россию в дестабилизации постсоветских стран
Россия дестабилизирует обстановку во многих республиках бывшего СССР. Об этом заявила в пятницу, 14 сентября, канцлер ФРГ Ангела Меркель (Angela Merkel), выступая перед немецкими военнослужащими, которые дислоцированы в литовском городе Рукла.
"Мы видим, что, по сути, почти все бывшие советские республики, не входящие в состав ЕС и НАТО, сталкиваются с внутренними конфликтами, порожденными Россией", - сказала глава германского правительства.
Сегодня все эти государства заняты восстановлением своей территориальной целостности, поскольку Россия либо отделила части их территорий, либо разожгла там конфликты, добавила Меркель. В качестве примера этому утверждению она назвала ситуацию в Украине, Грузии, Армении, Молдавии и Азербайджане.