Սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 20։00-ին, Երևանում հեղափոխությունը կավարտվի. Արմեն Բադալյան
Քաղաքագետ, ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետ Արմեն Բադալյանի վերլուծությամբ՝ Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող 12 ուժերից երկուսը՝ «Իմ քայլը» դաշինքը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը ֆավորիտներ են հանդիսանում։
Այս ուժերը, ըստ Արմեն Բադալյանի, պայքարում են հաղթելու համար.
«Կան ուժեր, որոնք պայքարում են 3-րդ տեղի համար և Երևանի ավագանիում զգալի ներկայություն ունենալու համար։ Կան ուժեր, որոնք պայքարում են, որպեսզի պարզապես իրենց ներկայացնեն, և կան ուժեր, որոնք մասնակցում են քարոզարշավին, որպեսզի իրենց մասին հիշեցնեն։ Տարբեր ուժեր տարբեր խնդիրներ են լուծում»։
Aysor.am-ի զրուցակցի խոսքով՝ ֆավորիտներից մեկի համար ընդունելի բովանդակություն է սև-սպիտակ հեղափոխություն-հակահեղափոխությունը, որը բխում է իրենց նախընտրական քարոզարշավի էությունից, մյուս ուժն էլ առավել շատ իր քարոզարշավի հիմքում դնում է հանուն Երևանի կառուցման և Երևանի ապագայի բովանդակությունը։
«Քարոզարշավի ընթացքում տեսանք նաև այն հայտնի կոմպրոմատը (ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի խոսակցության գաղտնալսումը), որը 2-3 օրով լրատվական դաշտի ուշադրությունը շեղեց քարոզարշավից, բայց այն հասարակության վրա որևէ ազդեցություն չթողեց և չի կարող ազդել սպասվող արդյունքների վրա», - ասաց Արմեն Բադալյանը։
Նա նաև նշեց, որ շատ աղքատիկ քարոզարշավ է իրականացվում.
«Շատ ճիշտ տեխնոլոգիաներ են օգտագործվում։ Կան ուժեր, որ շատ ավելի մեծ պոտենցիալ ունեին, բայց այդպես էլ չկարողացան այն ներկայացնել»։
Ինչ վերաբերում է ընտրարշավին մասնակցող ուժերի թեկնածուների միջև բանավեճերի բացակայությանը, Արմեն Բադալյանն ասաց, թե ընտրողն, իհարկե, կուզենար բանավեճեր տեսնել, սակայն Հայաստանում ընդունված չէ երկխոսությունը։
«Հազվադեպ դեպքեր են եղել, երբ թեկնածուները երկխոսության են մասնակցել։ Շատ թեկնածուների տարբեր պատճառներով դա ձեռնտու չէ»։
Ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետն անդրադարձավ նաև նախօրեին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Նաիրա Զոհրաբյանի կոչին, որով վերջինս «Իմ քայլը» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանին բանավեճի էր հրավիրում։
«Ժողովրդավարական, նորմալ պայմաններում սա կթուլացներ «Իմ քայլ»-ի թեկնածուին, բայց ոչ Հայաստանում։ Հասկանալի է, որ «Իմ քայլը» դաշինքի թեկնածուն ոչ թե թեկնածու է, որը գնում է քաղաապետ դառնալու, այլ նա քաղաքապետ կարող է դառնալ միայն վարչապետի հեղինակության շնորհիվ, և հասկանալի է, որ քվեարկությունը լինելու ոչ թե «Իմ քայլը» դաշինքի թեկնածուի օգտին, այլ՝ վարչապետի։ Դրա համար իրեն ուղղակի ձեռնտու չէ բանավեճի մասնակցելը։ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության դեպքում էլ կուսակցության ղեկավարի գործոնը դերակատարություն ունի, բայց ոչ այնքան, որքան՝ «Իմ քայլի» դեպքում», - նշեց մասնագետը։
Արմեն Բադալյանի բնութագրմամբ, քարոզարշավին «տրաֆարետ» շատ հարցեր են քննարկվում։
«Հիմնականում՝ աղբահանության և վերելակների։ Տպավորություն է, որ սեպտեմբերի 23-ին ոչ թե քաղաքապետ, այլ ընդամենը Երևանի գլխավոր հավաքարար ենք ընտրելու, կամ լիֆտյորի, որ պետք է լիֆտեր սարքեն, կամ էլ՝ տրանսպորտի մենեջերի։ Սա է նրանց հիմնական թերությունը։ Նրանք ընդամենը խնդիրներ են ներկայացնում, բայց ընդհանուր Երևանի տնտեսական կառավարման հայեցակարգն այդպես էլ չտեսանք։ Միջակ քարոզարշավ է տեղի ունենում», - ասաց նա:
Արմեն Բադալյանը նշեց նաև, որ սեպտեմբերի 23-ին, ժամը 20։00-ին, երբ կփակվեն ընտրատեղամասերը, այդ պահին Երևանում հեղափոխությունը կավարտվի։
«Երևանում արդեն կլինի իշխանություն և ընդդիմություն։ Այս ընտրությունների հաջորդ արդյունքը կլինի այն, որ սեպտեմբերի 23-ից հետո քաղաքական դաշտ մուտք կգործեն մի քանի տասնյակ նոր դեմքեր, որն էական թարմացում կբերի քաղաքական դաշտին»։

Революция в Ереване завершится 23 сентября, в 20:00 – Армен Бадалян
Эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян считает, что среди участвующих в выборах Совета старейшин Еревана12 политических сил фаворитом являются две – блок «Мой шаг» и партия «Процветающая Армения».
По мнению Армена Бадаляна, эти две силы ведут борьбу за победу.
«Есть силы, которые ведут борьбу за третье место и чтобы иметь значительную представленность в Совете старейшин Еревана. Есть также силы, участвующие в предвыборной кампании только для того, чтобы их запомнили. Разные силы решают различные задачи», - сказал он.
По словам собеседника Aysor.am для одного из фаворитов приемлемо содержание «черный – белый, революция – контрреволюция», которая вытекает из сути их предвыборной агитации, другая сила больше вкладывает в основу агитации содержание «во имя построения Еревана и будущего Еревана».
«Во время агитационной кампании мы стали также очевидцами скандального компромата (запись телефонного разговора между директора СНБ и начальником ССС), который отвлек внимание информационного поля от предвыборной кампании на 2-3 дня, но не оказал никакого воздействия на общество и не может повлиять на ожидаемые результаты», - сказал Армен Бадалян.
Он также отметил, что отмечается скудность предвыборной кампании.
«Используется очень правильные технологии. Есть силы, которые обладают большим потенциалом, однако так и не смогли его представить», - сказал эксперт.
Что касается отсутствия дебатов между кандидатами в мэры, то Армен Бадалян заявил, что избиратель, конечно, хотел бы увидеть дебаты, однако в Армении диалог не принят:
«Были редкие случаи, когда кандидаты участвовали в дебатах, диалоге. Многим кандидатам это не выгодно по различным причинам».
Политтехнолог обратился также к озвученному накануне кандидатом в мэры от партии «Процветающая Армения» Наирой Зограбян призыву к кандидату в мэры от блока «Мой шаг» Айку Марутяну принять участие в дебатах.
«В нормальных демократических условиях это ослабло бы кандидата от блока «Мой шаг», но не в Армении. Понятно, что кандидат от блока "Мой шаг" – не тот кандидат, который идет в мэры, он может стать мэром только благодаря авторитету премьер-министра и понятно, что голосование будет не за кандидата блока «Мой шаг», а за премьера.
Поэтому ему просто невыгодно участвовать в дебатах. В случае партии "Процветающая Армения" фактор лидера партии также имеет значение, но не такое, как в случае с блоком "Мой шаг"», - отметил политтехнолог.
По мнению Армена Бадаляна, во время предвыборной кампании обсуждается много «трафаретных» вопросов.
«В основном это вопросы вывоза мусора и лифтов. Создается такое впечатление, что 23 сентября состоятся не выборы мэра Еревана, а выборы главного уборщика или лифтера, или менеджера транспорта. Они всего лишь представляют проблемы, однако общей концепции экономического управления Ереваном мы так и не увидели», - сказал он.
Армен Бадалян также отметил, что 23 сентября, в 20:00, когда закроются избирательные участки, революция в Ереване завершится.
«В Ереване будут избраны власть и оппозиция. Следующим результатом этих выборов будет то, что в политику войдут несколько десятков новых лиц, которые привнесут значительную свежесть в политическое поле», - сказал он.