Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն պատասխան հարված կհասցնի Ռուսաստանին «կիբեռգրոհների» դեպքում
ՆԱՏՕ-ն կարող է իր կանոնադրության հինգերորդ հոդվածը կիրառել Ռուսաստանի կողմից «կիբեռգրոհների» դեպքում, հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը Axios պորտալին տված հարցազրույցում:
Ավելի վաղ դաշինքի անդամները Բրյուսելի գագաթնաժողովում եկել էին համաձայնության, որ ՆԱՏՕ-ն կարող է «հիբրիդային պտերազմի» դեպքում գործի դնել հավաքական պաշտպանության վերաբերյալ հինգերորդ հոդվածը, ինչպես և զինված հարձակման դեպքում:
«Ոչ ինքնաբերաբար: Դա կախված կլինի կիբեռգրոհի բնույթից», - հայտարարել է գլխավոր քարտուղարը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե կարող է արդյոք կիրառվել 5-րդ հոդվածը ՆԱՏՕ-ի դեմ ռուսական կիբեռգրոհների դեպքում:
«Բայց կարևորն այն է, որ մենք հստակ հայտարարել ենք, որ մտադիր ենք անհրաժեշտության դեպքում կիրառել 5-րդ հոդվածը, և որ մենք նաև ամրապնդում ենք մեր կիբեռպաշտպանությունը», - հավելել է նա:

Столтенберг пригрозил ответом России в случае "кибератак"
НАТО может применить пятую статью своего устава в случае "кибератак" со стороны России, об этом заявил генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг в интервью порталу Axios.
Ранее члены альянса на июльском саммите в Брюсселе пришли к соглашению, что НАТО может в случае "гибридной войны" задействовать статью пятую устава о коллективной обороне, как и в случае вооруженного нападения.
«Не автоматически. Это зависит от характера кибератаки», — заявил генсек, отвечая на вопрос о том, может ли быть применена статья 5 в случае российских кибератак против НАТО.
«Но важно то, что мы четко заявили, что мы намерены использовать статью 5 при необходимости, и что мы также укрепляем нашу киберзащиту», — добавил он.