Կոչ եմ անում Նիկոլ Փաշինյանին սթափվել, Հայաստանը Թուրքիան չէ. Սամվել Ֆարմանյան
Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը կոչով դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
«Պետության կառավարումը, պետականաշինությունը բազմակողմանի, համակարգված ու նուրբ գործընթաց է, առավել ևս, երբ խոսքը գնում է անցումային քաղաքական իրավիճակների մասին: Հապճեպ, անհավասարակշիռ ու հախուռն գործելաոճը, անօրինական տևական գործողությունները կործանարար են անգամ կայացած ժողորդավարությունների համար:
Լրատվամիջոցների ու խոսքի ազատությունը մեր երկրում տասնամյակների տևական ջանքերի արդյունք է, հարյուրավոր լրագրողների, խմբագիրների, քաղաքական գործիչների, քաղհասարակության ներկայացուցիչների, երևացող ու հանրության աչքից դուրս մնացած կարևոր դերակատարների նվիրումի ու հանձնառության արդյունք: Դա ձեռքբերում է, որ հավուր պատշաճի գնահատվել է նաև մեր միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների կողմից և շահեկան վիճակում դրել մեր ժողովրդավարությունը` հարևան երկրների հետ համեմատության հարթությունում:
Ի վերջո, քաղաքական իշխանափոխությունը մեր երկրում ևս հետևանք էր խոսքի ու մամուլի, այլ ազատությունների անխախտ առկայության:
Այսօրվա գործողությունները, անկախ փաթեթավորումից ու ներկայացվող նպատակից, հերթական հախուռն ու լավ չմտածված մեծ հարվածն է հայաստանյան ժողովրդավարությանը, խոսքի ու մամուլի ազատությանը, մեր երկրի միջազգային հեղինակությանը: Կոչ եմ անում խնդրով մտահոգ բոլոր դերակատարներին հնչեցնել իրենց անհամաձայնության ուղերձը:
Կոչ եմ անում իրավապահ մարմիններին, կառավարությանն ու անձամբ Նիկոլ Փաշինյանին սթափվել, հանդարտվել, խաղաղվել ու փորձ անգամ չանել նմանվելու Ռեջեբ Էրդողանին, ով իրեն ներքին հավաքական անորոշ թշնամի հռչակած «գյուլենականներ» փնտրելու պատրվակով, անում է մտքին փչածը` թքած ունենալով երկրի միջզգային հեղինակության վրա, կործանելով ժողովրդավարությունը, «գյուլենական» կարգելով լրագրողներին ու գիտնականներին, քաղաքական գործիչներին ու իր բոլոր ընդդիմախոսներին:
Հայաստանը Թուրքիան չէ, պարո՛ն Փաշինյան, ու դուք էլ Էրդողանը չեք:
Արտաքին վտանգներով շրջապատված ու պատերազմի սպառնալիքի տակ գտնվող երկրի իմաստուն առաջնորդը համախմբում է հասարակությանը, ոչ թե` հակառակը:
Սթափվե՛ք, քանի դեռ դուք դրա հնարավորությունը, թվում է, ունեք», - ասված է Սամվել Ֆարմանյանի՝ վարչապետին ուղղված կոչում։

Армения – не Турция а вы – не Эрдоган: Самвел Фарманян призвал Никола Пашиняна прийти в себя
Депутат парламента от фракции Республиканской партии Армении (РПА) Самвел Фарманян обратился с призывом к премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
«Управление государством, государственное строительство – это многосторонний, скоординированный и сложный процесс, тем более, когда речь идет о переходном периоде. Поспешное, неуравновешенное и  неразборчивое поведение, длительные незаконные действия могут стать разрушительными даже для состоявшейся демократии.
Свобода слова и СМИ в нашей стране – это результат длительных усилий на протяжении десятилетий, результат преданности и обязательств сотен журналистов, редакторов, политических деятелей, представителей гражданского общества, видимых или оставшихся вне общества важных игроков. Это достижение, которое было надлежащим образом оценено также нашими международными организациями-партнерами и представило нашу демократию в выгодном свете по сравнению с соседними странами.
И, наконец, политическая смена власти в нашей стране – также следствие свободы слова и прессы и неопровержимости существования других свобод.
Сегодняшние действия, независимо от того, в какой упаковке они представлены и какую цель преследуют, это очередной неразборчивый и необдуманный удар по армянской демократии, свободе слова и СМИ, международному авторитету нашей страны. Призываю всех обеспокоенных данной проблемой игроков озвучить свое несогласие.
Призываю правоохранительные органы, правительство и лично Никола Пашиняна успокоиться, умиротворится и даже не предпринимать попытку быть похожим на Реджепа Эрдогана, который под предлогом поиска «гюленистов», провозглашенных его внутренним вероятным неопределенным врагом, делает все, что приходит ему в голову, пренебрегая международным авторитетом страны, разрушая демократию, провозглашая журналистов и ученых, политических деятелей и всех своих противников «гюленистами».
Господин Пашинян, Армения – это не Турция, а вы – не Эрдоган.
Мудрый лидер страны, которая находится в окружении внешних врагов и под угрозой войны, объединяет общество, а не наоборот.
Придите в себя, пока у вас, кажется,  еще есть возможность», - говорится в призыве Самвела Фарманяна.