Լիլիթ Մակունցը խուսափեց նշել Վիգեն Սարգսյանի անունը ԱՄՆ-ում «Armenia!» ցուցահանդեսի նախաձեռնողների շարքում (Տեսանյութ)
18/09/2018 15:40
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարանների և արխիվների տնօրեն Տեր Ասողիկ քահանա Կարապետյանն այսօր մամուլի ասուլիսում, խոսելով Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» արվեստի թանգարանում նախապատրաստվող «Armenia» ցուցահանդեսի կազմակերպիչների ու հովանավորների մասին, նկատեց, որ բացառիկ այս ցուցահանդեսի նախաձեռնողը եղել է Վիգեն Սարգսյանը:
«Անպայման կուզենայի ընդգծել, որ այս ցուցադրության նախաձեռնությունը չորս տարի առաջ եղել է ՀՀ այն ժամանակվա նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանի կողմից, ով վարել է ամբողջ բանակցություններն այն ժամանակվանից։ Կուզենայի իր անունն էլ այստեղ հնչեր, որ խղճիս առջև մեղանչած չլինեի։ Կարողացել ենք կոորդինացնել Միացյալ Նահանգներում մեր համայնքային բոլոր անհատներին և հիմնադրամներին, ովքեր իրենց նպաստն են բերել։ Այս առումով նաև ԱՄՆ Արևելյան հայոց թեմի մասնակցությունն է շատ մեծ, պետք է նաև իրենց երախտագիտություն հայտնենք, որ այդ առումով մեծ լումա ունեն ներդրած», - մանրամասնեց նա:
Մշակույթի նախարարին ուղղված լրագրողի ճշտող հարցին՝ այսինքն նախաձեռնողը եղել է Վիգեն Սարգսյա՞նը, Լ. Մակունցը միայն պատասխանեց.
«Ես մանրամասն ակունքներին չեմ տիրապետում, եթե Տեր Ասողիկն այդպես է նշում, ուրեմն գիտի»:
Նախարարը խուսափեց անուններ նշել, սակայն ընդգծեց, որ նախաձեռնությանն աջակցություն ու հետևողականություն են ցուցաբերել 10-ից ավելի հիմնադրամներ՝ նպաստելով, որ այն իրականություն դառնա:
Aysor.am-ի հետ թեմայի շուրջ առանձնազրույցում Տեր Ասողիկ քահանա Կարապետյանը մանրամասնեց, որ Վիգեն Սարգսյանն անձամբ է բանակցություն վարել Հելեն Էվանսի ու «Մետրոպոլիտեն»-ի տնօրինության հետ՝ կարողանալով նման մասշտաբային ցուցահանդես կազմակերպելու համաձայնություն ձեռք բերել աշխարհի խոշորագույն թանգարաններից մեկում:
«Դրանք 4 լարված տարիներ էին, քանի որ տարբեր տերմինների համաձայնեցման, հատկապես Արևմտյան Հայաստանի տեղանունների հետ կապված խնդիրներ կային: Մենք պնդել ենք, որ պահպանվեն մեր բնիկ հայրենիքի տեղանունները, ներկայացնենք ոչ թե բաժանյալ, այս կամ այն իշխանության ներքոգրյալ Հայաստան, այլ՝ պատմական Հայաստան: Չափազանց կարևոր է, որ հենց «Մետրոպոլիտեն»-ի նախաձեռնությամբ ներկայացվում է քրիստոնյա Հայաստանը», - նշեց նա:
Մեր հարցին՝ տեղյա՞կ է, արդյոք ցուցահանդեսի մեկնարկին Վիգեն Սարգսյանը ևս հրավիրվա՞ծ է, թե՞ ոչ, Մայր Աթոռի թանգարանների և արխիվների տնօրենը պատասխանեց.
«Անկեղծ ասած՝ տեղյակ չեմ, բայց ենթադրում եմ, որ թե՛ թանգարանի տնօրինության, թե՛ ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության կողմից հրավերներ, բնականաբար, կուղղվեն»:
Համաձայն «Մետրոպոլիտեն» թանգարանի հաղորդագրության, ցուցահանդեսը գլխավորապես ֆինանսավորվել է «Հակոբ Գևորգյան հիմնադրամը» (ԱՄՆ), հավելյալ օժանդակություն են տրամադրել Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիան, Միշել Դավիդ-Վեիլ հիմադրամը, Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը, Գիորգի ընտանիքի հիմնադրամը, Հրայր և Աննա Հովհանյանների հիմադրամը, Կարագյոզյան հիմնադրամը, Նազար և Արտեմիս Նազարյան ընտանիքը, Արվեստների Ռադըք հիմնադրամը, Քուլհանջյան ընտանիքը և Փարոս հիմնադրամը, Ասո Օ. Թավիթյանը և ԱՄՆ Արվեստների ազգային հիմադրամը։

Лилит Макунц уклонилась назвать имя Вигена Саркисяна в числе инициаторов выставки «Armenia» в Нью-Йоркском музее «Метрополитен»
Директор музеев и архивов Первопрестольного Святого Эчмиадзина иерей Асогик Карапетян, говоря сегодня на пресс-конференции о меценатах и организаторах выставки «Armenia» в Нью-Йоркском музее «Метрополитен», отметил, что исключительная инициатива этой выставки принадлежит Вигену Саркисяну.
«Обязательно хочу подчеркнуть, что с инициативой этой выставки четыре года назад выступил тогдашний руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян, который с тех пор вел все переговоры. Хочу, чтобы его имя прозвучало здесь, чтобы меня не мучила совесть. Нам удалось координировать в Соединенных Штатах частных лиц и фонды, которые внесли свой вклад в это дело. В данном смысле активное участие приняла также Восточная епархии ААЦ в США, мы должны выразить признательность также им, за их большой вклад», - уточнил он.
На уточняющий вопрос министру культуры Армении Лилит Макунц, то есть инициатором этой выставки был Виген Саркисян, она лишь ответила: «Я не знаю о подробностях, если иерей Асогик Карапетян об этом говорит, значит, знает».
Министр уклонилась назвать имена, однако подчеркнула, что инициативу поддержали и более 10 фондов, поспособствовав тому, чтобы она стала реальностью.
В беседе с корреспондентом Aysor.am иерей Асогик Карапетян уточнил, что Виген Саркисян лично вел переговоры с Хелен Эванс и руководством музея «Метрополитен», сумев получить согласие на организацию столь масштабной выставки в одном из крупнейших музеев мира.
«Это были 4 напряженных года, поскольку возникли проблемы с согласованием различных терминов, особенно были проблемы, связанные с топонимами в Западной Армении. Мы настаивали на том, чтобы были сохранены исконные топонимы нашей родины, Армения была представлены не раздельно – под господством той или иной власти – а историческая Армения. Чрезвычайно важно, что именно по инициативе музея «Метрополитен» представляется христианская Армения», - отметил он.
На наш вопрос, будет ли приглашен Виген Саркисян на открытие выставки, директор музеев и архивов Первопрестольного Святого Эчмиадзина ответил: «Честно говоря, я не знаю, но полагаю, что и со стороны руководства музея, и посольства США в Армении приглашения, естественно, будут направлены».