Visa-ն, MasterCard-ն ու ամերիկյան բանկերը 6,2 մլրդ դոլար են վճարելու ռիթեյլերներին
Visa, MasterCard և ամերիկյան մի շարք առաջատար բանկեր համաձայնել են կարգավորել ռիթեյլերների բողոքները՝ կապված քարտերի սպասարկման միջնորդավճարների անհիմն բարձրացման հետ: Գործը սկսվել է 2005 թվականին, երբ ռիթեյլերները հայտարարել են, որ ֆինանսական կազմակերպությունները միմյանց միջև պայմանավորվածության ձեռք բերման ճանապարհով սահմանել են բարձրացրած միջնորդավճարներ՝ բանկային քարտերի իջոցով վճարումների դիմաց:
Համաձայնության շրջանակում ընկերություններն ու բանկերը վճարելու են 6,2 միլիարդ դոլար, որից 4,1-ը բաժին է հասնելու Visa-ին:

Visa, MasterCard и американские банки уладят претензии ритейлеров за $6,2 млрд
Платежные системы Visa, MasterCard и ряд ведущих американских банков согласились урегулировать претензии ритейлеров в необоснованном завышении комиссий за обслуживание по картам.
Дело началось еще в 2005 году, когда ритейлеры заявили, что финансовые компании путем сговора устанавливали для них завышенные комиссионные за право получать от покупателей платежи при помощи банковских карт.
В рамках объявленного соглашения платежные системы и банки выплатят ритейлерам компенсации на общую сумму $6,2 млрд, из которых на долю Visa придется $4,1 млрд.