Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը կշարունակեն բանակցություններն Իդլիբի հարցով
Ռուսաստանն Աստանայի գործընթացի իր գործընկերների՝ Թուրքիայի և Իրանի հետ մտադիր է հետագայում ևս բանակցությունների միջոցով լուծումներ փնտրել սիրիական Իդլիբի համար, հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբեզնյան:
Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկուշաբթի Սոչիում պայմանավորվել են հոկտեմբերի 15-ին Սիրիայի Իդլիբ նահանգում ապառազմականացված գոտի ստեղծել զինված ընդդիմության և կառավարական զորքերի շփման գծի երկայնքով: Իսկ երկու երկրի պաշտպանության նախարարները հուշագիր են ստորագրել Իդլիբի գործող դեէսկալացիոն գոտում իրավիճակի կայունացման մասին:
«Ռուսաստանը մյուս երաշխավոր երկրների հետ միասին ջանքեր է գործադրել և կգործադրի, որպեսզի իրավիճակն Իդլիբի շուրջ կարգավորվի բանակցային եղանակով»,- ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է  Նեբեզնյան:

Россия, Турция и Иран продолжат переговоры по Идлибу
Россия вместе с партнерами по астанинскому процессу — Турцией и Ираном — намерена и дальше искать решение ситуации в сирийском Идлибе с помощью переговоров, заявил постоянный представитель РФ при ООН Василий Небензя.
Президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган в понедельник в Сочи договорились создать к 15 октября демилитаризованную зону вдоль линии соприкосновения вооруженной оппозиции и правительственных войск в сирийской провинции Идлиб, а министры обороны двух стран подписали меморандум о стабилизации обстановки в Идлибской зоне деэскалации.
"Россия вместе с другими странами-гарантами астанинского процесса прилагала и продолжит прилагать большие усилия для того, чтобы ситуация вокруг Идлиба была урегулирована переговорным путем", — сказал Небензя на заседании Совбеза ООН.