ՀԱՀ-ում օրինականացրել են մարիխուանայի մասնավոր պահպանումը և օգտագործումը
ՀԱՀ-ի Սահմանադրական դատարանը երեքշաբթի օրինականացրել է մարիխուանայի մասնավոր պահպանումը և օգտագործումը, հայտնում է Africa News-ը:
«Անձնական կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը չի սահմանափակվում միայն տնով կամ մասնավոր բնակավայրով: Անհատական տարածքում կանեփի օգտագործումը կամ պահպանումը այլևս չափահաս քաղաքացիների  համար քրեական հանցագործություն չի համարվելու», - ասել է դատարանի փոխնախագահ Ռայմոնդ Զոնդոն:
Հեռուստաալիքը բացատրում է, որ 2014-ին աֆրիկացի ընդդիմադիր Մարիո Օրիանի Ամբրոզինին ներկայացրել է մարիխուանայի օրինականացման մասին օրինագիծ:
Նշվում է, որ երկրի մայրաքաղաքում ամեն տարի հանրահավաքներ էին անցկացվում բժշկական նպատակներով կանեփի օգտագործման վերաբերյալ օրենսդրության մեղմացման համար:

В ЮАР легализовали частное хранение и употребление марихуаны
Конституционный суд ЮАР во вторник легализовал частное хранение и употребление марихуаны, сообщает РИА Новости  со ссылкой на  Africa News.
«Право на неприкосновенность личной жизни не ограничивается домом или частным местом жительства. Употребление или хранение конопли в личном пространстве больше не будет являться уголовным преступлением для совершеннолетних граждан», — заявил заместитель председателя суда Раймонд Зондо.
Как поясняет телекомпания, в 2014 году африканский оппозиционер Марио Ориани-Амброзини представил проект закона о легализации марихуаны.
Уточняется, что в столице страны ежегодно проходили митинги за смягчение законодательства о применении конопли в лечебных целях.