ԵՄ ղեկավարները պաշտպանել են Brexit-ի շուրջ Տուսկի առաջարկը
Եվրամիության պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարները պաշտպանել են ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու շուրջ արտահերթ գագաթնաժողովը նոյեմբերին անցկացնելու Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի առաջարկը: Այս մասին  Զալցբուրգում ԵՄ-ի ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում հայտնել է Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստյան Կուրցը:
Նրա խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան և ԵՄ-ն դեռևս տարբեր մոտեցումներ ունեն Brexit-ի նկատմամբ: «Ինչպես գիտեք, մեր մոտեցումները տարբերվում են իրարից»,- ասել է Կուրցը՝ նշելով, որ պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարները պաշտպանեցին Brexit-ի շուրջ գագաթնաժողովը նոյեմբերին անցկացնելու առաջարկը:
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը չորեքշաբթի հայտարարել էր, որ մտադիր է նոյեմբերի կեսերին հրավիրել հանրակցության անդամ 27 երկրների արտահերթ գագաթնաժողով՝ նվիրված ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու շուրջ բանակցություններին:
«Ես կցանկանայի բանակցություններն ավարտել այս աշնանը, ուստի կառաջարկեմ ղեկավարներին գագաթնաժողովը գումարել մոտավորապես նոյեմբերի կեսերին»,- ասել էր նա Զալցբուրգում կայացած մամուլի ասուլիսում: ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների շուրջ Լոնդոնի և Բրյուսելի միջև բանակցությունները Բելգիայի մայրաքաղաքում սկսվել են հունիսի 19-ին, այն բանից գրեթե մեկ տարի անց, երբ Միացյալ Թագավորությունում այս հարցի շուրջ անցկացված հանրաքվեում 51,9 տոկոս արդյունքով հաղթանակ տարան եվրաինտեգրացման հակառակորդները:
Երկխոսությունը պետք է շարունակվի մինչև 2018 թվականի նոյեմբեր, ինչից հետո կողմերը կես տարի կունենան ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ազգային խորհրդարաններում վավերացնելու համար: Բուն Brexit-ը պետք է իրագործվի 2019 թվականի մարտի 29-ին, ինչից հետո կսկսվի անցումային շրջանը, որը կետևի մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։

Канцлер Австрии: лидеры ЕС поддержали предложение провести саммит по Brexit в ноябре
Главы государств и правительств стран ЕС поддержали предложение председателя Евросовета Дональда Туска провести в ноябре экстренный саммит по выходу Великобритании из состава ЕС. Об этом заявил в четверг канцлер Австрии Себастьян Курц на неформальном саммите ЕС в Зальцбурге, сообщает ТАСС.
По его словам, Великобритания и ЕС по-прежнему придерживаются разных подходов к Brexit. "Как вы знаете, наши подходы отличаются друг от друга", - сказал Курц, отметив, что главы государств и правительств поддержали предложение провести саммит по Brexit в ноябре.
В среду Туск заявил о намерении созвать экстренный саммит 27 стран - членов сообщества, посвященный переговорам по выходу Великобритании из состава ЕС.
Переговоры между Лондоном и Брюсселем по условиям, на которых Великобритания выйдет из ЕС, начались 19 июня 2017 года в бельгийской столице. За год до этого на референдуме по данному вопросу в Британии победу с результатом 51,9% против 48,1% одержали противники евроинтеграции. Если сторонам удастся достичь итоговой сделки, то затем ее должны будут одобрить Европарламент и британский парламент. Формально Brexit состоится 29 марта 2019 года, после чего должен наступить переходный период, который продлится до конца 2020 года.