ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցը մշտապես Ազգային ժողովի ուշադրության կենտրոնում է. Արա Բաբլոյան
20/09/2018 14:57
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 20-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ:
Հանդիպմանը Արա Բաբլոյանը վստահեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցը մշտապես ՀՀ Ազգային ժողովի ուշադրության կենտրոնում է, և խորհրդարանականները միջազգային բոլոր հարթակներում պաշտպանում են Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի շահերը:
Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են խորհրդարանական դիվանագիտությանը վերաբերող մի շարք հարցեր, կարևորել Հայաստանի ու Արցախի խորհրդարանների հանձնաժողովների մակարդակով շարունակական հանդիպումներն ու միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ նիստերը:

Peaceful regulation of Nagorno Karabakh conflict in the center of attention of Armenian parliament: NA Chairman
20/09/2018 15:14
Chairman of the Armenian National Assembly Ara Babloyan met with his Karabakh counterpart Ashot Ghulyan on September 20.
Armenia’s NA press service reports that during the meeting Babloyan stressed that the issue on peaceful regulation of Nagorno Karabakh conflict is always in the center of attention of the Armenian parliament, and added that the Armenian lawmakers always defend the interests of Karabakh and its people in the international arenas.
Ashot Ghulyan congratulated Babloyan on 100th anniversary of establishment of Armenian parliament.
The parties also discussed a number of issues relating to parliamentary diplomacy, attached significance to the continuous meetings of the Armenian and Karabakh MPs and conduction of joint sessions of inter-parliamentary commissions.