Իրանը խնդրել է ՄԱԿ-ին դատապարտել Իսրայելին
Իրանը դիմել է Միավորված ազգային կազմակերպությանը՝ խնդրելով դատապարտել Թեհրանի նկատմամբ սպառնալիքների իսրայելական քաղաքականությունը, նաև հսկողության տակ առնել Թել Ավիվի միջուկային ծրագիրը: Այդ մասին հայտնել է հեռուստառադիոհաղորդումների IRIB իրանական կորպորացիան:
Համապատասխան ուղերձը համաշխարհային կազմակերպությանն ուղարկել է ՄԱԿ-ին առընթեր Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ղոլյամ Ալի Խոշրոուն: Նամակը հասցեագրված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշին:
«Թել Ավիվի միջուկային զենքը անվտանգության գլխավոր սպառնալիքն է տարածաշրջանում»,- ասված է ուղերձում:
Այդ կապակցությամբ իրավական կողմը «կոչ է անում հանդես գալ Իսրայելի քայքայիչ քաղաքականության դեմ, նաև կարծր դիրք բռնել, որպեսզի Թել Ավիվը գործի միջազգային կանոններին ու ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը համապատասխան»: Թեհրանը պնդում է, որ «Իսրայելը պետք է միանա Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին և իր միջուկային ծրագիրը դնի ՄԱԳԱՏԷ-ի հսկողության ներքո»:

Иран попросил ООН осудить Израиль за политику угроз в отношении Тегерана
Иран обратился в Организацию Объединенных Наций (ООН) с просьбой осудить израильскую политику угроз в отношении Тегерана, а также взять под контроль якобы имеющуюся у Тель-Авива ядерную программу. Об этом в четверг сообщила иранская телерадиовещательная корпорация IRIB.
Соответствующее послание направил во всемирную организацию постоянный представитель Ирана при ООН Голям Али Хошроу. Письмо адресовано генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
"Наличие ядерного оружия у Тель-Авива является главной угрозой безопасности в регионе", - говорится в послании. В связи с этим иранская сторона "призывает выступить против разрушительной израильской политики, а также занять твердую позицию, чтобы Тель-Авив действовал в соответствии с международными правилами и уставом ООН". Тегеран настаивает, что "Израиль должен присоединиться Договору о нераспространении ядерного оружия и поставить свою ядерную программу под контроль МАГАТЭ".