Ճապոնիայի ԱԳՆ ղեկավարը  մտադիր է Լավրովի հետ քննարկել հաշտության պայմանագիր կնքելու առաջարկը
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տարո Կոնոն մտադիր է իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝  հաշտության պայմանագիր կնքելու առաջարկը: Այս պահին քննարկվում է հաջորդ շաբաթ հանդիպման կազմակերպման հարցը, փոխանցում է  NHK հեռուստաալիքը:
ՌԴ նախագահն Արևելյան տնտեսական համաժողովի շրջանակում «Հեռավոր Արևելք. ընդլայնելով հնարավորությունների սահմանները» խորագրով նիստի ժամանակ առաջարկել է մինչև տարեվերջ առանց որևէ նախապայմանի հաշտության պայմանագիր կնքել Ռուսաստանի ու Ճապոնիայի միջև և փաստաթղթի տեքստում նշել Մոսկվայի ու Տոկիոյի ցանկությունները՝ տարածքային վեճերի հարթման վերաբերյալ:
Նշվում է, որ Կոնոն փորձելու է պարզել Ռուսաստանի մտադրությունները՝ կապված Պուտինի առաջարկի հետ, ինչպես նաև ևս մեկ անգամ Լավրովին է ներկայացնելու Ճապոնիայի դիրքորոշումը:
Հանդիպման ժամանակ, որը ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա Նյու Յորքում,  Ճապոնիայի ԱԳ նախարարը մտադիր է Լավրովի հետ համաձայնեցնել Կուրիլյան կղզիներից չորսում համատեղ տնտեսական գործունեություն ծավալելու ծրագրի իրագործմանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաև հարցերը՝ կապված Ռուսաստանի և Ճապոնիայի առաջնորդների առաջիկա հանդիպման հետ:

Глава МИД Японии намерен обсудить с Лавровым предложение Путина
Прорабатывается вопрос о встрече министра иностранных дел Японии Таро Коно с главой МИД России Сергеем Лавровым на следующей неделе, глава МИД Японии планирует обсудить предложение президента РФ Владимира Путина по мирному договору, сообщила телекомпания NHK.
Путин на пленарном заседании ВЭФ предложил Японии заключить мирный договор до конца года без всяких дополнительных условий. Он предложил прописать в тексте документа желание Москвы и Токио урегулировать споры по территориальному вопросу.
Отмечается, что Коно постарается выяснить намерения России в связи с прозвучавшим на ВЭФ предложении Путина а также вновь довести до сведения своего российского коллеги позицию Японии по этому вопросу.
Кроме того, на встрече, которая, как ожидается, произойдет на полях Генеральной Ассамблеи в Нью-Йорке, министр Коно намерен согласовать с Лавровым конкретные шаги для реализации программы по совместной экономической деятельности на четырех островах южных Курил. Главы внешнеполитических ведомств двух стран должны будут также обсудить вопросы, связанные с очередной встречей лидеров России и Японии, которая может состояться до конца года.