Բանավեճ հասկանում եմ ուղիղ եթերում. Նաիրա Զոհրաբյանը նոր առաջարկ է ներկայացրել Հայկ Մարությանին ու մերժել Առաջին ալիքին
20/09/2018 12:01
Երևանի ավագանու ընտրություններում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության թեկնածու Նաիրա Զոհրաբյանը այսօր վերահաստատեց իր դիրքորշումը և պնդեց, որ չի մասնակցի 10 թեկնածուի հետ առաջարկվող բանավեճին։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ասաց, որ պատրաստ է մասնակցել միայն թեկնածուներից Հայկ Մարությանի հետ բանավեճին՝ մեծագույն հարգանք ունենալով Երևանի ավագանու ընտրություններում առաջադրված մյուս թեկնածուների նկատմամբ։
«Հայկ Մարությանը միակ թեկնածուն էր, ով ասաց, որ մեր դեմ խաղ չկա, Հայկ Մարությանը միակ թեկնածուն էր, ով ասաց՝ մենք սև ենք, մյուսները՝ սպիտակ, իր քաղաքական թիմը միակն է, որ ասում է՝ գալու ենք, ջախջախելու ենք, հաղթելու ենք, ուստի բանավիճելու օրակարգ ես ունեմ բացառապես և միայն «Իմ քայլը» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածուի հետ», - հայտարարեց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Անդրադառնալով Հանրային հեռուստաընկերության հայտարարություն-առաջարկին՝ մասնակցել «Խաղի Կանոններ» հեռուստածրագրին մյուս տասը թեկնածուների հետ, Զոհրաբյանը ասաց.
«Աբսուրդ է, տեսե՞լ եք, հարգելի լրագրողներ, բանավեճ նախնական տեսաձայնագրմամբ։ Դա, կարծում եմ, վիրավորանք է թեկնածուներից յուրաքանչյուրի հասցեին։ Բանավեճ ես հասկանում եմ ուղիղ եթերով, բանավեճը տեսաձայնագրմամբ ես համարում եմ վիրավորանք մեր հասցեին, բանավեճ տեսաձայնագրմամբ ես հասկանում եմ, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը սպասարկում է թեկնածուներից մեկի օրակարգը, շահը և ձևաչափը, ուստի, քանի որ ես երբևէ, որևէ բանավեճից չեմ խուսափել, ձեր միջոցով նորից դիմում եմ «Իմ քայլը» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածուին, հեշտացնում եմ խնդիրը իր համար՝ պատրաստ եմ ընդունել բանավեճի ձեր օրակարգը, մասնավորապես, ես հետևեցի վերջին օրերին դուք դատողություններ էիք անում ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ ասելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը պետք է լուծվի։ Շատ սկզբունքային և կարևոր դատողություն։ Պատրաստ եմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բոլոր մոդելների վերաբերյալ ձեզ հետ բանավիճել, հարգելի թեկնածու, հեշտացնում եմ խնդիրը, բանավեճի օրակարգը ընտրեք դուք։ Ինչ ոլորտից ուզում եք խոսենք, բանավիճենք, բայց միայն ձեզ հետ, ուղիղ եթերում, որ հեռուստաընկերությունն էլ կուզեք։ Ընտրեք դուք»։

Дебаты должны проходить в прямом эфире: Наира Зограбян сделала новое предложение Айку Марутяну и отклонила предложение ОТА
20/09/2018 12:54
Кандидат в мэры Еревана от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян сегодня подтвердила свою позицию в связи с тем, что не будет участвовать в предлагаемых дебатах с участием 10 кандидатов в мэры. Наира Зограбян заявила в ходе встречи с журналистами, что питает огромное уважение ко всем выдвинувшимся на выборах в Совет старейшин Еревана кандидатам,  однако готова к участию в дебатах с только с кандидатом в мэры от блока «Мой шаг» Айком Марутяном.
«Айк Марутян – единственный кандидат, заявивший, что «против них нет игры», сказавший «мы – белые, а все остальные – черные», его политическая команда – единственная, кто говорит: «придем, разнесем всех в пух и прах, победим», посему моя повестка дебатов касается исключительно кандидата в мэры от блока «Мой шаг», - заявила Наира Зограбян.
Обратившись к заявлению-предложению Общественной телекомпании Армении принять участие в телепрограмме «Правила игры» вместе с другими кандидатами, Наира Зограбян заявила:
«Уважаемые журналисты, вы видели подобный абсурд, чтобы предвыборные дебаты транслировались в записи?  Считаю, это оскорблением в адрес каждого кандидата. Я понимаю под теледебатами – прямой эфир, дебаты в записи я считаю оскорблением в наш адрес. Трансляция записи дебатов означает, что Общественная телекомпания обслуживает повестку, интересы и формат одного из кандидатов, поскольку я никогда не избегала дебатов и с вашей помощью снова обращаюсь к кандидату в мэры от блока «Мой шаг», облегчаю задачу – готова принять вашу повестку дебатов, в частности, я слежу за тем, что в последние дни вы делаете суждения о карабахском конфликте, заявляя, что вопрос Нагорного Карабаха должен быть решен. Очень принципиальное и важное суждение. Готова к дискуссии с вами обо всех моделях урегулирования карабахского конфликта. Уважаемый кандидат, облегчаю вашу задачу, выберите повестку дебатов сами. Можем говорить о любой сфере, дискутировать, но только с вами и в прямом эфире, на каком угодно телеканале. Выбирайте сами».