Սինձո Աբեն վերընտրվել է Ճապոնիայի կառավարող կուսակցության նախագահ
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն երրորդ ժամկետով ընտրվել է երկրում կառավարող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ, վկայում են կուսակցության կենտրոնակայանում  կայացած ընտրությունների արդյունքները:
Քվեարկությանը, որը հեռարձակվում էր ուղիղ եթերում, մասնակցել են 405 խորհրդարանական և 405 տարածաշրջանային պատգամավոր: Աբեի թեկնածությունը պաշտպանել է 553 մարդ, նրա միակ մրցակցի՝ պաշտպանական գերատեսչության նախկին ղեկավար Սիգերա Իսիբայի օգտին քվեարկել է 254 պատգամավոր:
Այսպիսով, Աբեն հնարավորություն է ստանում երկրի կառավարությունը գլխավորել ընդհուպ 2021 թվականը, եթե կուսակցությունը շարունակի իշխանության գլուխ մնալ:
Ինչպես նշում են ճապոնական ԶԼՄ-ները, հոկտեմբերին Աբեն մտադիր է վերադասավորումներ կատարել կառավարությունում և Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավարությունում: Ընտրություններից առաջ վարչապետը հայտարարել է, որ հաղթելու դեպքում պլանավորում է անմիջականորեն զբաղվել բարեփոխումներով, որպեսզի «կառուցեն նոր Ճապոնիա»:

Синдзо Абэ переизбрали лидером правящей в Японии партии
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ избран председателем правящей в стране Либерально-демократической партии (ЛДП) на третий срок. Об этом свидетельствуют результаты состоявшихся в четверг в штаб-квартире ЛДП выборов.
В голосовании, которое транслировалось в прямом эфире, приняли участие 405 парламентских и 405 региональных депутатов. Кандидатуру Абэ на них поддержали 553 человека, за его единственного соперника - экс-главу оборонного ведомства Сигэру Исибу - проголосовали 254 депутата.
Таким образом, Абэ получает возможность возглавлять правительство страны вплоть до 2021 года, если партия продолжит оставаться у власти. Как сообщают японские СМИ, в начале октября он намерен провести перестановки в правительстве и руководстве ЛДП. Перед выборами премьер заявил, что в случае победы планирует вплотную заняться реформами, чтобы "построить новую Японию".