ՀՀ երեք նախագահները մերժում են հրավերը. նրանք չեն մասնակցի Անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառմանը
20/09/2018 17:06
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, ամենայն հավանականությամբ, չի ընդունի հրավերն ու չի մասնակցի Անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին։
«Նիկոլ Փաշինյանը, նախ, թող բարի լինի ներողություն խնդրի Սերժ Սարգսյանից ու նաև Ռոբերտ Քոչարյանից հրապարակային վիրավորելու համար: Դրանից հետո նոր կմտածենք՝ գնա՞լ, թե՞ չգնալ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Ի՞նչ է նշանակում մարդկանց հրապարակային քաղաքական դիակ անվանել, հետո հրավիրել Անկախության տոնին: Ես կարծում եմ, որ քաղաքական կոռեկտությունն ու էթիկետը, նախևառաջ, պահանջում են Նիկոլ Փաշինյանին ներողություն խնդրել հրապարակային վիրավորելու համար», - նշեց Է. Շարմազանովը։
ՀՀԿ խոսնակն ընդգծեց՝ «ես չեմ կարծում, որ ճիշտ է՝ երբ վարչապետը մի բան է ասում, մի այլ բան անում, կեղծ բարեկրթության ձևերն անընդունելի են»։
Անկախության օրվա նվիրված միջոցառումներին չի մասնակցի նաև ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
«ՀՀ առաջին նախագահը չի պլանավորում մասնակցել անկախության տոնի միջոցառումներին», - Aysor.am-ին փոխանցեց ՀԱԿ մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն ասաց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, նույնպես, չի մասնակցելու վաղը կայանալիք տոնական միջոցառումներին։
Հիշեցնենք՝ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանն օրեր առաջ ասել էր, որ ՀՀ երեք նախագահները հրավիրվել են մասնակցելու Հայաստանի անկախության տարեդարձի միջոցառումներին։

Armenia’s three presidents decline invitation to participate in Armenia’s Independence Day celebrations
20/09/2018 17:19
Armenia’s third president Serzh Sargsyan will more probably decline the invitation to participate in the celebrations dedicated to Armenia’s Independence Day, Republican party spokesperson, vice speaker of parliament Eduard Sharmazanov said, speaking to Aysor.am.
“Let Nikol Pashinyan be so kind and apologize to Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan for publicly offending them, only then they will think to participate or not,” he said.
“How one can call someone a political corpse and then invite to celebrate Independence Day. The political ethics first demands apology for publicly offending these people,” Sharmazanov stated.
Armenia’s first president Levon Ter-Petrosyan will not participate in the celebrations too.
Speaking to Aysor.am, ANC spokesperson Arman Musinyan said that the first president is not going to attend the events.
Victor Soghomonyan, head of the office of Armenia’s second president, told Aysor.am that Robert Kocharyan will not participate in the celebrations.
Earlier head of prime minister’s staff Eduard Aghajanyan stated that the three presidents have been invited to participate in the celebrations dedicated to Armenia’s Independence Day.