Պերուում Լենինը ցանկացել է խանգարել Հիտլերին քաղաքապետ դառնալ
Պերուի Յունգար քաղաքի քաղաքապետի պաշտոնին հավակնում է Հիտլեր Ալբա Սանչես անունով քաղաքական գործիչը: Դա առաջացրել է իր հայրենակից Լենին Վլադիմիր Ռոդրիգես Վալվերդեի վրդովմունքը, հայտնում է պերուական RPP ռադիոն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ռոդրիգես Վալվերդեն դիմել է ընտրական մարմիններին՝ պահանջելով չգրանցել Հիտլերի թեկնածությունը:
Քաղաքական գործիչը հայտնել է, որ չգիտի Լենին անունով այդ մարդու գոյության մասին, և կարծում է, որ նրան օգտագործում են իր հակառակորդները, որոնք պաշտպանում են այլ թեկնածուի շահերը:
Հիտլեր Ալբա Սանչեսը ներկայացնում է աջակողմյան «Մենք ենք Պերուն» կուսակցությունը: 2011-2014 թվականներին նա արդեն զբաղեցրել է Յունգարի քաղաքապետի պաշտոնը կենտրոնամետ «Պերուի հնարավորությունները» կուսակցությունից:
«Ես լավ Հիտլեր եմ», - ասել է նա:
Թեկնածուն խոստովանել է, որ իր անվան պատճառով բազմիցս խտրական վերաբերմունքի է բախվել և որոշել է անգամ փոխել իր անունը, սակայն հետո հետ է կանգնել նման որոշումից՝ հորը չնեղացնելու համար:
«Իհարկե, հայրս չի իմացել Հիտլերի պատմության մասին, այդպես է անվանակոչել, քանի որ անունս էկզոտիկ հնչեղություն ունի», - ասել է քաղաքական գործիչը:

В Перу Ленин захотел помешать Гитлеру стать мэром
В Перу на пост мэра города Юнгар баллотируется кандидат по имени Гитлер Альба Санчес. Это вызвало возмущение со стороны его соотечественника Ленина Владимира Родригеса Вальверде, сообщает перуанское радио RPP,  передает РИА Новости.
Родригес Вальверде обратился в избирательные органы с требованием отказать Гитлеру в регистрации.
Тот, в свою очередь, заявил, что не знает о существовании Ленина Владимира Родригеса Вальверде, но считает, что его используют противники, продвигающие другого кандидата.
Гитлер Альба Санчес представляет правую партию "Мы — Перу". В 2011-2014 годах он уже был мэром Юнгара от центристской партии "Возможности Перу".
"Я хороший Гитлер", — сказал Альба Санчес.
Кандидат признался, что ранее неоднократно сталкивался с дискриминацией из-за своего имени и собирался его поменять. Однако впоследствии он передумал, чтобы не обидеть отца.
"Конечно, мой папа назвал меня так, потому что имя звучало экзотически. Он не знал историю Гитлера", — добавил политик.