Պորոշենկոն դատի է տվել BBC-ին իր մասին հերյուրանքի հրապարակման համար
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն դատի է տվել բրիտանական BBC հեռուստառադիոընկերությանը՝ ավելի վաղ հրապարակված աղմկահարույց նյութի առնչությամբ, ըստ որի Պորոշենկոն 400 հազար դոլար է վճարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպելու համար,  հայտնում է газета Daily Telegraph-ը, փոխանցում է РИА Новости-ն
Այս տարվա մայիսին BBC-ն, հղում անելով գործարքին ծանոթ որոշ աղբյուրների, հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահի փաստաբաններից Մայքլ Քոենը Պորոշենկոյի անունից գործող մարդկանցից նվազագույնը 400 հազար  դոլար է ստացել՝ երկու նախագահների հանդիպումը Պորոշենկոյի ԱՄՆ այցի ժամանակ կազմակերպելու համար։ Նշվում է, որ Պորոշենկոն ցանկանում էր տեղեկատվական ոչ պաշտոնական կապ ստեղծել Թրամփի հետ, և նրան անհրաժեշտ էր «բանակցությունների պես մի բան» կազմակերպել։ Այդ մասին հեռուստառեպորտաժը հեռարձակվել էր BBC One հեռուստաալիքով, իսկ նյութի տպագիր տարբերակը մինչ օրս հասանելի է BBC-ի կայքում։
Ուկրաինայի նախագահի փաստաբանները պնդել են, որ նման նյութը լրջորեն ազդել է Պորոշենկոյի վարկանիշի վրա, բացի այդ՝ բրիտանական լրատվամիջոցը չունի իրեղեն ապացույցներ ներկայացված տեղեկությունների վերաբերյալ։
BBC-ում հրաժարվել են մեկնաբանել թեման՝ նշելով, որ չեն կարող խոսել գործի մասին, որի քննությունը դեռ ընթացքի մեջ է։

Порошенко подал в суд на Би-би-си за клевету
Президент Украины Петр Порошенко подал в суд на британскую телерадиокорпорацию Би-би-си из-за публикации о том, что он заплатил за встречу с американским лидером Дональдом Трампом. Об этом сообщает газета Daily Telegraph со ссылкой на полученный в распоряжение документ,  передает РИА Новости.
В мае в новостном выпуске телеканала BBC One показали сюжет, в котором говорилось, что адвокат Трампа Майкл Коэн получил от посредников, действующих от имени Порошенко, по меньшей мере 400 тысяч долларов за то, чтобы организовать переговоры двух лидеров двух стран в Белом доме. По данным источника Би-би-си в Киеве, Порошенко хотел установить неофициальный канал информации с Трампом и ему необходимо было "провести нечто, похожее на переговоры". Текстовая версия материала до сих пор доступна на сайте Би-би-си.
В жалобе, поданной в британский суд, адвокаты украинского президента отвергают эти заявления и утверждают, что публикация "серьезно повредила" репутации Порошенко и "вызывала беспокойство и замешательство".
Би-би-си не стала комментировать эту информацию, заявив, что не может давать комментарии по поводу дела, рассмотрение которого продолжается.