ՄԻՊ թեժ գծին ժամը 21:30‑ի դրությամբ ստացվել է ընտրական գործընթացին վերաբերող 46 ահազանգ
Սեպտեմբերի 23-ին՝ Երևանի ավագանու ընտրության օրը, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծին ժամը 21:30‑ի դրությամբ ստացվել է ընտրական գործընթացին վերաբերող 46 ահազանգ, հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից:
Պաշտպանի հրամանով ստեղծված աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է այսօր լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տեղ գտած ավելի քան 1000 հրապարակում:
Աշխատակազմի թեժ գծին ստացված ահազանգերից 16-ը վերաբերել է Երևանում 6 ամսից պակաս հաշվառում ունենալուն և ընտրություններին մասնակցելու հնարավորություն չունենալուն, 12 ահազանգը՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի ապահովմանը, այդ թվում՝ ընտրատեղամասերի անմատչելիությանը։
Ահազանգներ են ստացվել նաև նույնականացման քարտով ընտրելու հնարավորության, իրազեկման թերթիկ չստանալու և այլնի վերաբերյալ:
Բոլոր դեպքերով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը քաղաքացիներին տրամադրել է խորհրդատվություն։ Ստացվել է մեկ ահազանգ, որն առանչվել է սահմանված ժամից ավելի Ոստիկանության բաժնում անձին պահելու հետ. այս հարցով նախաձեռնված է քննարկման ընթացակարգ, որի մասին մեր նախորդ հայտարարություններով տեղեկացվել է:
Լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում արձանագրված հրապարակումները վերաբերել են տեղամասերի կահավորմանը, հանձնաժողովների անդամների վարքագծին և այլն: Արձանագրվել են քվեարկության գաղտնիության ապահովման խնդիրներ, մասնավորապես՝ քվեաթերթիկների լուսանկարահանման և տարածման դեպքեր: Արձանագրվել են նաև տեղամասերի մոտակայքում կուտակումների և ընտրողների ուղղորդման դեպքեր, ընտրակաշառքի առնչվող գործով բնակարանում խուզարկություն իրականացնելու (ըստ հրապարակման՝ անհիմն) վերաբերյալ հրապարակումներ:
Առանձին ուշադրություն է դարձվել լրագրողների և դիտորդների աշխատանքի հնարավոր խոչընդոտների մասին տեղեկություններին:

Офис омбудсмена Армении получил в ходе выборов 46 сообщений
Сегодня, 23 сентября, в день голосования на выборах в Совет старейшин Еревана, на телефон «горячей линии» аппарата Защитника прав человека Армении по состоянию на 20:00, поступило 46 сообщений относительно избирательного процесса, сообщает офис омбудсмена Армении.
Сформированная приказом омбудсмена рабочая группа изучила свыше 1000 публикаций в СМИ и социальных сетях.
В частности, 6 из поступивших на «горячую линию» сообщений касались прописки в Ереване на протяжении менее 6 месяцев и отсутствия возможности участия в выборах, 12 – обеспечения избирательного права лиц с инвалидностью, в том числе недоступности избирательных участков.
По всем случаям гражданам была предоставлена консультация. Поступило сообщение о содержании лица в отделении полиции больше предусмотренного срока. По данному вопросу инициирована процедура обсуждения.
Публикации в прессе и соцсетях касались оборудования избирательных участков, поведения членов избирательных комиссий и прочего. Были зарегистрированы проблемы с обеспечением тайны голосования – в частности случаи фотографирования бюллетеней и распространения снимков.