Մալդիվների նախագահն ընդունել է իր պարտությունն ընտրություններում
Մալդիվյան Հանրապետության նախագահ Աբդուլա Յամինն ընդունել է իր պարտությունը և ընդդիմադիր Մալդիվյան դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Իբրահիմ Մոհամեդ Սոլիհի հաղթանակը պետության ղեկավարի ընտրություններում, որոնք տեղի են ունեցել կիրակի, հայտնել է AFP-ին:
«Ես ընդունել եմ երեկվա (ընտրությունների) արդյունքները», - գործակալությունը մեջբերում է պետության գործող ղեկավարի ելույթը հեռուստատեսությամբ:
«Ես կապահովեմ իշխանական լիազորությունների սահուն փոխանցումը», - հավելել է Աբդուլա Յամինը, որն իշխանության էր եկել 2013 թվականին:
Ավելի վաղ Մալդիվների արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, որ ընդդիմադիր Մալդիվյան դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Իբրահիմ Մոհամեդ Սոլիհը հաղթել է ընտրություններում: AFP-ն ներկայացրել է նախնական տվյալները, որոնց համաձայն, Սոլիհն ստացել է ձայների 58,3 տոկոսը:

Президент Мальдив признал свое поражение на выборах
Президент Мальдивской Республики Абдулла Ямин признал свое поражение и победу кандидата от оппозиционной Мальдивской демократической партии Ибрагима Мохамеда Солиха на выборах главы государства, состоявшихся в воскресенье, сообщило агентство AFP.
"Я признал вчерашние результаты [выборов]", - цитирует агентство выступление действующего главы государства по телевидению. "Я обеспечу гладкую передачу [властных полномочий]", - добавил Абдулла Ямин, пришедший к власти в 2013 году.
Ранее министерство иностранных дел Мальдив заявило, что кандидат оппозиционной Мальдивской демократической партии Ибрагим Мохамед Солих выиграл выборы. AFP приводит предварительные данные, согласно которым Солих получил 58,3% голосов.