Գերմանիայի ԱԳ նախարարը պատմել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների ճգնաժամի մասին
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասը պատմել է Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններում տեղի ունեցած կառուցվածքային փոփոխությունների մասին, որոնք բացասաբար են ազդում երկկողմ շփումների վրա: Այդ մասին, ինչպես հայտնել է Die Zeit թերթը, նա պատմել է DPA գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Մաասը նշել է, որ ավելի վաղ կարեւոր հարցերի շուրջ կողմերի միջև անցկացվում էին բազմաթիվ կոնսուլտացիաներ, իսկ որոշումներն ընդունվում էին բոլոր մակարդակներով սերտ համաձայնեցմամբ:
«Այժմ մենք ԱՄՆ-ի առանձին որոշումների մասին իմանում ենք Twitter-ի միջոցով: Ինձ մոտ երբեմն այն տպավորությունն է ստեղծվում, որ ԱՄՆ-ում էլ մարդիկ Սպիտակ տան որոշումների մասին իմանում են Twitter-ի միջոցով: Դա փոխում է համագործակցությունը», -հայտարարել է նախարարը:
Բացի այդ, նա հավելել է, որ Եվրոպային հարկավոր է ավելի վստահ գործել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում և հարմարվել ընթացիկ իրողություններին:
«Շատերը կարծում են, որ կարող են Թրամփից ավելի երկար նստել իրենց աթոռներին, բայց այդ դատողությունը սխալ է: Անդրատլանտյան հարաբերություններում տեղի են ունենում կառուցվածքային փոփոխություններ, որոնք չեն անհետանա նույնիսկ Թրամփից հետո, ուստի Գերմանիային եւ հատկապես Եվրոպային անհրաժեշտ է դրանց հարմարվել ռազմավարական առումով», - նշել է Մաասը։

Глава МИД Германии рассказал о кризисе в отношениях с США
Министр иностранных дел Германии Хайко Маас рассказал о структурных изменениях в отношениях Европы и США, которые негативно сказываются на двусторонних контактах. Об этом он рассказал в интервью агентству DPA, пишет газета Die Zeit.
Маас отметил, что раньше по важным вопросам между сторонами проводились многочисленные консультации, а решения принимались при тесном согласовании на всех уровнях.
"Сейчас мы знаем о некоторых решениях США через Twitter. У меня иногда складывается впечатление, что и в США люди узнают о решениях Белого дома через Twitter. Это меняет сотрудничество", — заявил министр.
Кроме того, он добавил, что Европе нужно вести себя увереннее в отношениях с США и приспособиться к текущим реалиям.
"Многие думают, что могут "пересидеть" Трампа, но это суждение является ошибочным. В трансатлантических отношениях происходят структурные изменения, которые не исчезнут даже после Трампа, поэтому Германии и особенно Европе необходимо к ним приспособиться стратегически", — отметил Маас.