Մեքսիկան հերքել է Վենեսուելայի նախագահի դեմ մահափորձին մասնակցության մեղադրանքը
Մեքսիկան կապ չունի Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ մահափորձին, հայտարարել է երկրի ԱԳՆ-ն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ Վենեսուելայի կապի և տեղեկատվության նախարար Խորխե Ռոդրիգեսը հայտարարել էր Մադուրոյի դեմ չհաջողված մահափորձին Կոլումբիայի, Մեքսիկայի և Չիլիի կառավարությունների հնարավոր մասնակցության մասին:
«Մեքսիկայի կառավարությունը կտրականապես հերքում է Վենեսուելայի կապի և տեղեկատվության նախարարի անհիմն մեղադրանքները՝ կապված նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ հնարավոր մահափորձին Կարակասում մեր դիվանագիտական անձնակազմի ենթադրյալ մասնակցության հետ», - նշված է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
ԱԳՆ-ի տեղեկացմամբ՝ Մեքսիկայի կառավարությունն ու դիվանագետները գործում են բացառապես միջազգային իրավունքի նորմերին համապպատասխան և Մեքսիկայի սահմանադրության սկզբունքների համաձայն:

Мексика опровергла обвинения в причастности к покушению на президента Венесуэлы
Мексика не имеет отношения к покушению на президента Венесуэлы Николаса Мадуро, заявил МИД страны, передает РИА Новости.
Ранее министр связи и информации Венесуэлы Хорхе Родригес заявил о возможной причастности правительств Колумбии, Мексики и Чили к неудавшемуся покушению на Мадуро.
«Правительство Мексики через МИД категорически отвергает необоснованные обвинения министра связи, и информации правительства Венесуэлы в части предполагаемого участия нашего дипломатического персонала в Каракасе в возможном покушении на президента Николаса Мадуро», — говорится в коммюнике ведомства.
По сообщению МИД, правительство и дипломаты Мексики действуют исключительно в соответствии с нормами международного права и согласно принципам конституции Мексики.