Հայաստանում մեկնարկել են Ներառական օրեր
Սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանում մեկնարկել են «Ներառականության օրերը»: Հայաստանում ներառական փոխգործակցության հանրայնացման համար 10 օր շարունակ կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ` ժամանակակից հանրության մեջ ներառական գործակցության զարգացման հարցերի արդիականացման նպատակով:
Նախագիծն իրականացվել է Հաշմանդամային սպորտի Հայկական ազգային ֆեդերացիայի կողմից՝ «Սպիտակ ձեռնափայտ» անկախ ոչ առեւտրային կազմակերպության (Ռուսաստան) հետ համատեղ, «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի և Երևանի գիտության ու կրթության ռուսական կենտրոնի աջակցությամբ:
Ներառական օրերի հիմնական բազան Սևանա լճի ափին տեղակյաված Armenian Camp/Հայկական ճամբարն է։ Այստեղ կանցկացվեն «Ոգու առագաստներ» զբոսանավի շուրջերկրյա ճանապարհորդություն համար նախատեսված նախապատրաստական մարզական միջոցառումներ` հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց մասնակցությամբ։ Ճամբարի աշխատանքներին մասնակցելու համար Հայաստան են եկել հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ Ռուսաստանից, Լատվիայից և Շվեդիայից։ Ներառական մարզահավաքի մասնակիցներին սպասվում են առագաստանավային սպորտի, թիավարության, ֆրիդայվինգի ամենօրյա մարզումներ, վարպետության դասեր։ Մասնագետները նշում են, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց շրջանում զարգացած են յուրահատուկ տաղանդը և ունակությունները։
«Հաշմանդամություն ունեցող անձինք հասարակ մարդիկ չեն, նրանք օժտված են յուրահատուկ առանձնահատկություններով և ունակություններով. բարձր լսողականություն, նուրբ քիմք, ֆենոմենալ հիշողություն, այս ամենը նրանց առավելություն է տալիս, ինչին չեն տիրապետում մարդկանցից շատերը։ Եվ այսօր, ժամանակակից աշխարհում շատ հաճախ հարց է ծագում` ինչպե՞ս օգտագործել հաշմանդամություն ունեցող անձանց այդ առանձնահատուկ հնարավորությունները` բիզնեսին, կրթությանն ու մշակույթին առնչվող նախագծերում, և ի՞նչ կարող են սովորեցնել հաշմանդամություն ունեցող անձինք մյուսներին»,- ասում է «Սպիտակ ձեռնափայտ» ընկերության նախագահ Օլեգ Կոլպաշչիկովը։
Սեպտեմբերի 28-ին Երևանում նախանշված է միջոցառումների շարք՝ «Փակիր աչքերդ, որ տեսնես» քննարկումը, ֆլեշմոբ, ինչպես նաև ռոք-համերգ՝ հաշմանդամություն ունեցող երաժիշտների մասնակցությամբ։ Քննարկումը կանցնի յուրահատուկ ձևաչափով՝ բոլոր մասնակիցները կլինեն փակ աչքերով։ Հենց այս ձևաչափն էլ թույլ կտա ստեղծել փոխվստահության ու մերձեցման հատուկ մթնոլորտ ու հնարավորություն կտա զգալ, թե ինչպես են սրվում մյուս զգայարանները, երբ դրնաց մի մասը սահմանափակված են։
Քննարկումից հետո տեղի կունենա Ֆլեշմոբ։ Բոլոր ցանկացողները հնարավորություն կունենա քայլել փակ աչքերով ու ձեռնափայտով` կույր օգնականի ուղեկցությամբ կամ` տեղաշարժվել սայլակով։ Այդպիսով հնարավոր է պատկերացում կազմել, թե գործնականում ինչպես են կիրառվում հաշմանդումություն ունեցող անձանց յուրահատուկ հնարավորությունները»։
Իսկ երեկոյան Շահնազարյանի անվան մշակույթի կենտրոնում տեղի կունենա «Ոգու առագաստանավ» միջազգային ռոք-համերգ` հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցությամբ։ Հանդիսատեսին սպասվում են «Ունիսոն» երգչախմբի, «Ոստան Հայոց» խմբի, ինչպես նաև` Ռիգայից, Թբիլիսիից, Պետրազավոդսկից ու Սանկտ-Պետերբուրգից ժամանած երգիչ-երգչուհիների ելույթները։
«Ժամանակակից աշխարհի համար ներառությունը դարձել է ոչ միայն ընդամենը հասարակության հաջողության գրավական, այլև` փոխադարձ աջակցության գործիքներից մեկը։ Անցյլալում է մնացել հաշմանդամություն ունեցողների հովանավորչական վերաբերմունքը։ Դա նախկինում էր, երբ նրանք ընդամենը ունեին մեր կարիքը, հիմա արդեն մենք ինքներս շատ բան ունենք նրանցից սովորելու։ Ես շատ ուրախ եմ, որ այս տարի մենք մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ կարող ենք անցկացնել այսպիսի հետաքրիքիր և ոչ ստանդարտ միջոցառումներ և ընդգծել յուրահատուկ հնարավորություններով օժտված մարդկանց արժեքը մեր հասարակության համար», - նշեց Հաշմանդամային սպորտի Հայկական ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Ռոստոմյանը։
Ներառական օրերի եզրափակիչ միջոցառումը կանցկացվի Armenian Camp ներառական առագաստանավային կենտրոնում` հոկտեմբերի 2-ին։ Այդ օրը ցանկացողները կարող են մասնակցել վարպետության դասերին, մրցույթներին ու այլ միջոցառումների։
2018 թ․ հուլիսի 28-ին Սևանում՝ Armenian Camp/Հայկական ճամբար բազայում տեղի է ունեցել մատչելի լողափի ու ներառական առագաստանավային ակումբի բացումը։ Այսօրվա դրությամբ բազան լիովին հասանելի ու մատչելի է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար։
Հաշմանդամային սպորտի Հայկական ազգային ֆեդերացիան (ՀՍՀԱՖ) ստեղծվել է 2009 թվականին։ ՀՍՀԱՖ-ն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետությունում հաշմանդամային սպորտի ոլորտային բարեփոխումներին միտված գործունեություն, մշակում և իրականացնում է առանձին մարզաձևերի զարգացմանն ու մասսայականացմանը ուղղված ծրագրեր, կազմակերպում և անցկացնում է մարզումներ, ուսումնամարզական հավաքներ, մրցաշարեր, ոլորտային մասնագետների վերապատրաստումներ ու դասընթացներ։
«Սպիտակ ձեռնափայտ»-ը՝ անկախ ոչ առևտրային կազմակերպություն է, հիմնված է 2010թ․-ին Եկատերինբուրգում։ «Սպիտակ ձեռնափայտ» ԱՈԿ-ը մշակում և կիրառում է հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց ներառման ու սոցիալական վերականգման նոր մոտեցումներ՝ էքստրաբիլիթի (extrability):
«Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիան միավորում է ակտիվներ՝ ատոմային էներգետիկայի, ԱԷԿ-երի նախագածման և կառուցման, ինչպես նաև էներգետիկ մեքենաշինության բնագավառներում: «Ռոսատոմն» օտարերկյա նախագծերի պորտֆելի մեծությամբ աշխարհում առաջինն է (35 էներգաբլոկ՝ 11 երկրներում), ուրանի պաշարներով աշխարհում երկրորդ տեղում է, իսկ արդյունահանման ծավալովներով՝ 4-րդ։ Պետկորպորացիան ապահովում է ուրանի հարստացման ծառայությունների համաշխարհային շուկայի 36%-ն ու միջուկային վառելիքի շուկայի 17%-ը։
«Ռոսատոմ» ՊԿ-ն աջակցում է մարդկանց կյանքի որակի բարելավմանն ուղղված նախագծերի իրականացմանը։ Դրանցից մեկն է՝ «Ոգու առագաստներ» միջազգային ռեգատան, որտեղ մասնակցում են նաև հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ։

В Армении стартовали Дни инклюзии
23 сентября в Армении начались Дни инклюзии. Для популяризации инклюзивного взаимодействия в Армении за 10 дней пройдет ряд мероприятий с целью актуализации вопросов развития инклюзивного взаимодействия в современном обществе. Дни инклюзии проводятся Армянской национальной федерацией инвалидного спорта в партнерстве с автономной некоммерческой организацией «Белая трость» (Российская Федерация) при поддержке Госкорпорации «Росатом» и Российского центра науки и культуры в Ереване.
Основной базой Дней инклюзии стал яхтенный центр Armenian Camp на озере Севан. Здесь пройдут подготовительные тренировочные мероприятия к кругосветному путешествию на яхте «Паруса духа» с участием людей с ограниченными возможностями по здоровью. Принять участие в работе лагеря приехали люди с инвалидностью из Армении, России, Латвии и Швеции. Участники лагеря будут учиться управлять яхтами, плавать на каяках и осваивать навыки фридайфинга.
Специалисты отмечают развитие у людей с инвалидностью уникальных талантов и способностей: сверхслух, обоняние, осязание, феноменальная память, что дает им преимущества, которыми не обладают большинство людей.
«Люди с ограниченными возможностями по здоровью – это неординарные личности, так как благодаря ограничениям у них проявляются скрытые способности. Сегодня в современном мире все чаще возникает вопрос, как использовать эти особые способности людей с инвалидностью в проектах, связанных с бизнесом, образованием, искусством и чему люди с ограниченными возможностями по здоровью могут научить людей без инвалидности», – сказал Олег Колпащиков, президент АНО «БЕЛАЯ ТРОСТЬ».
Также в Ереване 28 сентября пройдёт серия мероприятий: панельная дискуссия «Закрой глаза, чтобы увидеть», флешмоб и инклюзивный рок концерт. Панельная дискуссия пройдет в уникальном формате – все участники будут в повязках на глазах. Этот формат позволит создать особую атмосферу доверия и единения и почувствовать на себе как обостряются другие органы чувств, когда некоторые из них ограничены.
После дискуссии состоится флешмоб. Все желающие смогут пройти с завязанными глазами с тростью с незрячим ассистентом или попробовать передвигаться на коляске. Таким образом можно понять, как на практике используются уникальные способности людей с инвалидностью – «экстрабилити».
А вечером всех в ДК АОС им С. Шахназаряна пройдет международный рок фестиваль «Паруса духа» с участием артистов с инвалидностью. Зрителей ожидает выступление хора «Унисон» и группы «Востан Айоц», а также артистов из Риги, Тбилиси, Петрозаводска и Санкт-Петербурга.
«Для современного мира инклюзия стала не просто маркером благополучия общества, но и одним из инструментов взаимной поддержки. Осталось в прошлом покровительственное отношения к людям с инвалидностью. Это раньше они только лишь нуждались в нашей помощи, а сейчас уже мы можем многому у них научится. Я очень рад, что в этом году мы с нашими российским коллегами можем провести столько интересных и нестандартных мероприятий и подчеркнуть важность и ценность людей с «экстрабилити» для нашего общества», – отметил Самвел Ростомян, председатель Армянской национальной федерации инвалидного спорта (АНФИС).
Завершающим мероприятием Дней инклюзии станет парусная регата и соревнования на каяках, которые пройдут 2 октября в инклюзивном яхтенном центре Armenian Camp. Здесь все желающие смогут также принять участие в мастер-классах, конкурсах и других активностях.
Центр инклюзивного яхтинга расположен на территории центра Armenian Camp на озере Севан. Официальное открытие центра состоялось 28 июля 2018 года. В Центре доступны водные активности - парусный спорт, гребля на каяках, фридайвинг, инклюзивный яхтенный туризм. Кроме того, место оборудовано специальными дорожками для доступа к воде, пандусами, адаптированным пирсом, специальными шезлонгами и раздевалкой, а также плавающими колясками для купания – все это для удобства людей с ограниченными возможностями по здоровью.
Армянская национальная федерация инвалидного спорта (АНФИС) создана организацией «Армянский Лагерь» 1 марта 2009 года в рамках проекта «Спортивная сеть для людей с инвалидностью». Целью АНФИС является развитие дисциплин инвалидного спорта в Республике Армения, внедрение комплексов для подготовки спортсменов и содействие в достижении ими высоких результатов на международных соревнованиях.
Социальное движение «Белая трость» – автономная некоммерческая организация, основанная в 2010 году в городе Екатеринбурге, Россия. АНО «Белая трость» ищет новые подходы к социальной реабилитации людей с ограниченными физическими возможностями. Миссия социального движения «Белая трость» – мы создаем мир, в котором реализуются способности высшего уровня – extrability (экстрабилити).
Государственная корпорация по атомной энергии «Росатом» – российская госкорпорация, один из глобальных технологических лидеров. Росатом занимает 1 место в мире по величине портфеля зарубежных проектов (36 энергоблоков в 12 странах). Ключевым проектом Росатома в Армении является продление срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС. Контракт подписан в 2015 году и реализуется дочерней компанией Росатома - АО «Русатом Сервис».
В результате проведения работ минимальный срок эксплуатации станции составит не менее 10 лет: срок действия энергоблока будет продлен до 2026 года.