Փաստաբանը հերքում է՝ Արա Վարդանյանին 2 հոդվածով մեղադրանք չի առաջադրվել
Իրականությանը չի համապատասխանում լրատվական միջոցներով տարածված տեղեկատվությունը, թե «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրված քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածներով (308-րդ և 178-րդ) ու նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրությունը, Facebook-յան իր էջում գրել է փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը։
«Իրականում Արա Վարդանյանը դեռ մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածով (Առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելը) նախատեսված արարք կատարելու համար, իսկ խափանման միջոց է ընտրված գրավը։ Նախաքննությունը շարունակվում է», - նշել է Վարոսյանը։
Նշենք, որ այսօր լրատվամիջոցներում տարածվել էր տեղեկություն, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանին։
Ըստ տարածված տեղեկատվության՝ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը), 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 կետով (խարդախություն): Նա ունի մեղադրյալի կարգավիճակ: Վերջինիս նկատմամբ, ըստ տեղեկատվության,  խափանման միջոց է ընտրվել` ստորագրություն բնակավայրից չհեռանալու մասին։

Ара Варданяну не предъявлено обвинение по двум статьям – адвокат  опровергает
Распространенные в средствах массовой информации сведения о том, будто бывшему директору Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяну  предъявлено обвинение по двум статьям (308 и 178) Уголовного кодекса и в его отношении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде – не соответствует действительности, написал на своей странице в Facebook адвокат Ерванд Варосян.
«В действительности, Ара Варданян пока обвиняется в совершении деяния, предусмотренного ст. 214 («злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций») Уголовного кодекса Армении и в его отношении избрана мера пресечения в виде залога.  Предварительное следствие продолжается», - написал адвокат.
Отметим, сегодня СМИ распространили сведения о том, что Служба национальной безопасности Армении предъявила обвинение бывшему директору Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяну.
Согласно информации, ему предъявлено обвинение по ч.2 ст.308 («злоупотребление должностными полномочиями») и п.1.1 ч.2 ст.178 («мошенничество») Уголовного кодекса Армении. Отмечается также, что в отношении Ара Варданяна избрана мера пресечении в виде подписки о невыезде.