Մենք պաշտպանել ու պահպանել ենք այն ամենը, ինչ մեզ բնորոշում է իբրև ազգ ու ժողովուրդ. Գարեգին Բ
Սեպտեմբերի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Նյու Յորքում (ԱՄՆ) ներկա գտնվեց «Մետրոպոլիտան» արվեստի թանգարանում կազմակերպված «Հայաստա՛ն» ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը:
Մի քանի տարի նախապատրաստվող այս եզակի ցուցահանդեսում ներկայացված են ավելի քան 140 ցուցանմուշներ, որոնք տրամադրվել են Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Նվիրապետական Աթոռների թանգարաններից, Հայաստանի պատմության թանգարանից, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանից, ինչպես նաև Սփյուռքում գործող տարբեր թանգարաններից և մասնավոր հավաքածուներից: Ցուցադրված սրբությունների և արվեստի գործերի մեծ մասը դարերի ընթացքում ստեղծվել և պահպանվել է Հայոց Եկեղեցու կողմից։
Պաշտոնական ընդունելության ընթացքում Նորին Սրբությունն առանձնազրույց ունեցավ թանգարանի ղեկավարության և «Հայաստա՛ն» ցուցահանդեսի հիմնական համադրող դոկտ. Հելեն Էվանսի հետ, որոնց փոխանցեց իր գնահատանքը հիանալի ցուցահանդեսի կազմակերպման համար։
Գարեգին Բ Կաթողիկոսն իր շնորհակալական խոսքն ասաց նաև ցուցահանդեսին աջակցություն բերած բարերար հայորդիներին և ազգային-եկեղեցական հաստատությունների ներկայացուցիչներին:
Կազմակերպիչների խոսքով, ցուցահանդեսը մասունքարանների, մանրանկարներով զարդարուն ձեռագրերի, եզակի գործվածքների, խաչքարերի, արժեքավոր եկեղեցական զգեստների և հնատիպ գրքերի միջոցով ներկայացնում է, թե ինչպե՛ս են հայերը զարգացրել իրենց քրիստոնեական ինքնությունը, որը դարեր շարունակ շաղկապել է աշխարհասփյուռ հայ համայնքներին:
Բացման արարողությանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը իր օրհնությունն ու պատգամը բերեց միջոցառման մասնակիցներին` մասնավորապես նշելով.
«...Այստեղ ցուցադրված մշակութային նմուշները և քրիստոնեական մասունքները, հիրավի, բնական ընկալում են ձևավորելու այն մասին, թե դարերի ընթացքում ի՛նչ արժեքներ է ստեղծել քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակած առաջին ժողովուրդը և ի՛նչն է առավել շատ կարևորել ու փայփայել: …Մենք պաշտպանել ու պահպանել ենք այն ամենը, ինչ մեզ բնորոշում է իբրև ազգ ու ժողովուրդ՝ մեր հայրենիքը, մեր լեզուն, մեր եկեղեցիները, մեր գիրը, սրբությունները և հավատքը։ Մեր կրոնը, մեր Ազգային Եկեղեցին է մեզ օգնել ապահովել մեր ազգային զարգացման անընդհատությունն այն դժնդակ տարիներին, երբ զուրկ ենք եղել պետականությունից։ Եվ այսօր այստեղ ենք. ժամանակին համընթաց ապրող ազգ, որը հպարտորեն ցուցադրում է իր աստվածատուր մշակութային ժառանգության հարստությունը Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտան» թանգարանում՝ արժանավոր տեղ զբաղեցնելով աշխարհի մեծ ժողովուրդների կողքին»։
Ելույթի ավարտին Նորին Սրբությունը նաև իր գնահատանքը փոխանցեց Հայաստանի բոլոր բարեկամներին, իսկ ցուցահանդեսի գլխավոր համադրող դոկտ. Հելեն Էվանսին, ի նշան հայ ժողովրդի երախտագիտության, շնորհեց Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Սուրբ Սահակ – Սուրբ Մեսրոպ» պատվո բարձր շքանշան:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի հոգևոր դասը առաջնորդությամբ թեմակալ առաջնորդ Հոգեշնորհ Տ. Դանիել վարդապետ Ֆինդիկյանի, Գերաշնորհ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանը, հայ ազգային բարերարներ, Նյու Յորքի հայ համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ցուցահանդեսը հնարավոր է դարձել «Հակոբ Գևորգյան հիմնադրամի» աջակցությամբ։ Հավելյալ աջակցություն են տրամադրել Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիան, Միշել Դավիդ-Վեյլ հիմնադրամը, Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը, Գյորգի ընտանիքի հիմնադրամը, Հրայր և Աննա Հովնանյաններ հիմնադրամը, Կարագյոզյան հիմնադրամը, Նազար և Արտեմիս Նազարյանների ընտանիքը, Արվեստների Ռեդդոք հիմնադրամը, Քուլհաջյան ընտանիքը և Փարոս հիմնադրամը, Ասո Օ. Թավիթյանը և Արվեստների ազգային հիմնադրամը։
«Մետրոպոլիտան» թանգարանում «Հայաստա՛ն» ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումից հետո Գարեգին Երկրորդ Վեհափառ Հայրապետը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ասո Օ. Թավիթյանի հրավերով հյուրընկալվեցին պաշտոնական ընթրիքի, որին մասնակցում էին նաև Նյու Յորքի այլ խոշոր համայնքների կրոնական առաջնորդները, որոնց թվում Կաթոլիկ Եկեղեցու կարդինալ Թիմոթի Դոլանը և ԱՄՆ-ի Հույն Ուղղափառ Եկեղեցու առաջնորդ Դեմիտրիոս արքեպիսկոպոսը։

We have protected and saved everything that defines us as a people and as a nation: Karekin II (photos)
25/09/2018 15:20
On September 24th His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, took part in the official opening ceremony of the “Armenia!” exhibition at The Metropolitan Museum of Art in New York City.
This unique exhibition has been in preparation for several years and presents more than 140 relics and artifacts – loaned from the Museums of Hierarchical Sees of the Armenian Apostolic Church, History Museum of Armenia, Matenadaran (Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts), as well as various other museums across Diaspora communities. The great majority of the relics and artifacts displayed in the exhibition represent works that have been created or saved by the Armenian Church and its devoted clergymen over many centuries.
In the scope of the ceremony, His Holiness Karekin II had exchanges with the Museum’s leadership, as well as Dr Helen C. Evans, the Mary and Michael Jaharis Curator of Byzantine Art and the chief curator of the “Armenia!,” and thanked them for their great service in organising the wonderful exhibition. The Catholicos also thanked the donors, national benefactors and representatives of national-church institutions for their sponsorship of the exhibition.
In the words of the organisers, the exhibition demonstrates -- through opulent gilded reliquaries, richly illuminated manuscripts, rare textiles, cross stones (khachkars), precious liturgical furnishings, church models, and printed books -- how Armenians developed a unique Christian identity that linked their widespread communities over the years.
The Catholicos of All Armenians Karekin II offered his blessings and the message to the participants of the opening ceremony in a short statement, which in part reads:
“The cultural objects and Christian relics displayed in this exhibition, indeed, offer the genuine feeling of the values that our first Christian nation created and that we have cherished over centuries”.
“We have protected and saved everything that defines us as a people and as a nation – our homeland, our language, our churches, our literature, our shrines and faith. Our faith, our national church, has enabled Armenians to secure our uninterrupted national development even during the dark ages of statelessness”.
“And here we are today: a modern nation that proudly displays the richness of her God-given cultural heritage at The Metropolitan Museum of Art in New York – to step into our deserved place among the great nations of the world”.
In the conclusion of his remarks, His Holiness extended his appreciation to all friends of the Republic of Armenia, and as a sign of Armenian people's gratitude decorated Dr Evans with the high honors of the Armenian Apostolic Church – the Order of St Sahak and St Mesrop.
The ceremony was attended by Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, clergymen of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America led by Diocesan Primate the Very Rev. Fr. Daniel Findikyan, Armenian General Benevolent Union’s President Berge Setrakian, Armenian national benefactors, representatives of Armenian community organisations and community members in New York.
The exhibition is made possible by The Hagop Kevorkian Fund.
Additional support is provided by the Carnegie Corporation of New York, the Michel David-Weill Fund, the Armenian General Benevolent Union, The Giorgi Family Foundation, The Hirair and Anna Hovnanian Foundation, the Karagheusian Foundation, The Nazar and Artemis Nazarian Family, the Ruddock Foundation for the Arts, The Strauch Kulhanjian Family and The Paros Foundation, Aso O. Tavitian, and the National Endowment for the Arts.