Մեր կրոնը, մեր ազգային եկեղեցին է մեզ օգնել ապահովել մեր ազգային զարգացման անընդհատությունը. Գարեգին Բ (Տեսանյութեր, լուսանկարներ)
25/09/2018 12:22
Սեպտեմբերի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Նյու Յորքում (ԱՄՆ) ներկա է գտնվել «Մետրոպոլիտան» արվեստի թանգարանում կազմակերպված «Հայաստա՛ն» ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը:
Իր կարճ ելույթում Վեհափառ Հայրապետը, մասնավորապես, ասաց. «Մենք պաշտպանել ու պահպանել ենք այն ամենը, ինչ մեզ բնորոշում է իբրև ազգ ու ժողովուրդ՝ մեր հայրենիքը, մեր լեզուն, մեր եկեղեցիները, մեր գիրը, սրբությունները և հավատքը։ Մեր կրոնը, մեր ազգային եկեղեցին է մեզ օգնել ապահովել մեր ազգային զարգացման անընդհատությունը այն դժնդակ տարիներին, երբ զուրկ ենք եղել պետականությունից։
Եվ այսօր այստեղ ենք. ժամանակին համընթաց ապրող ազգ, որը հպարտորեն ցուցադրում է իր աստվածատուր ազգային մշակույթի հարստությունը Նյու Յորքի «Մետրոպելիտան» թանգարանում՝ արժանավոր տեղ զբաղեցնելով աշխարհի մեծ ժողովուրդների կողքին»։
Բացման խոսքից հետո Նորին Սրբությունը նաև իր գնահատանքը փոխանցեց Հայաստանի բոլոր բարեկամներին, իսկ ցուցահանդեսի գլխավոր համադրող դոկտ. Հելեն Էվանսին, ի նշան հայ ժողովրդի երախտագիտության, շնորհեց Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Սուրբ Սահակ – Սուրբ Մեսրոպ» պատվո բարձր շքանշան:

Our faith, our national church, enabled Armenians to secure our uninterrupted national development: Karekin II (videos, photos)
25/09/2018 12:28
On September 24th His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, took part in the official opening ceremony of the “Armenia!” exhibition at The Metropolitan Museum of Art in New York City.
His Holiness said in his short speech:
“We have protected and saved everything that defines us as a people and as a nation – our homeland, our language, our churches, our literature, our shrines and faith. Our faith, our national church, has enabled Armenians to secure our uninterrupted national development even during the dark ages of statelessness.
And here we are today: a modern nation that proudly displays the richness of her God-given cultural heritage at The Metropolitan Museum of Art in New York – to step into our deserved place among the great nations of the world”.
In the conclusion of his remarks, His Holiness extended his appreciation to all friends of the Republic of Armenia, and as a sign of Armenian people's gratitude decorated Dr Evans with the high honors of the Armenian Apostolic Church – the Order of St Sahak and St Mesrop.