Մինսկը ձգտում է համագործակցել և՛ Արևմուտքի, և՛ Արևելքի հետ, հայտարարել է Լուկաշենկոն
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Մինսկն ընտրություն չի կատարում Արևմուտքի և Արևելքի միջև, այլ ձգտում է իրավահավասար հարաբերություններ հաստատել բոլոր երկրների հետ՝ առանց ճնշման և երկակի ստանդարտների, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Մենք ընտրություն չենք կատարում Արևմուտքի և Արևելքի միջև: Ձգտում ենք առանց բացառության բոլոր գործընկերների հետ հաստատել իրավահավասար քաղաքական, փոխշահավետ տնտեսական հարաբերություններ: Միտված ենք երկխոսության՝ առանց ճնշման և հարկադրանքի, երկակի ստանդարտների և ինքնիշխան պետությունների ներքին գործերին միջամտելու», - ասել է Լուկաշենկոն Մինսկում՝ ընդունելով մի շարք պետությունների դեսպանների հավատարմագրերը:
Նրա խոսքով՝ «Բելառուսը եվրոպական պետություն է, որը թանկ է գնահատում է իր ինքնիշխանությունը և հետևողականորեն իրականացնում է խաղաղասիրական բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականություն»:

Минск стремится сотрудничать и с Западом, и с Востоком, заявил Лукашенко
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что Минск не делает выбора между Востоком и Западом, а стремится выстраивать со всеми странами равноправные отношения без давления и двойных стандартов, передает РИА Новости.
"Мы не делаем выбор между Востоком и Западом. Стремимся выстраивать со всеми партнерами без исключений равноправные политические, взаимовыгодные экономические отношения. Нацелены на диалог без давления и принуждения, двойных стандартов и вмешательства во внутренние дела суверенных государств", — сказал Лукашенко во вторник в Минске, принимая верительные грамоты у послов ряда государств.
По его словам, "Беларусь — европейское государство, которое ценит свой суверенитет и последовательно реализует миролюбивую многовекторную внешнюю политику".