Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի խոսքը «Մետրոպոլիտան» թանգարանում «Հայաստան» ցուցադրության բացմանը
25/09/2018 19:07
Հարգելի նախագահ Վայս,
Հարգելի վարչապետ Փաշինյան,
Քույրեր և եղբայրներ,
Այսօր մեր սրտերը լցված են ուրախությամբ, քանի որ ականատեսն ենք աշխարհի ամենահայտնի թանգարաններից մեկում` «Մետրոպոլիտան» արվետի թանգարանում «Հայաստան» անունը կրող ցուցահանդեսի բացմանը։
Այս հիանալի ցուցադրությունը մշակույթի համընդհանուր լեզվով ներկայացնելու է, թե ովքեր ենք մենք` հայերս, և որտեղից ենք գալիս։ Այն նշանավորում է 14 դարերի ընթացքում մեր ազգի մշակութային ձեռքբերումները, հոգևոր արժեքները և առաջիկա չորս ամիսների ընթացքում բազմաթիվ այցելուների պատմելու է առ Աստված մեր ժողովրդի հավատքի, մեր քրիստոնեական յուրահատուկ ինքնության և հնագույն պատմության մասին։
Այստեղ ցուցադրված մշակութային նմուշները և քրիստոնեական մասունքները, հիրավի, բնական ընկալում են ձևավորելու այն մասին, թե դարերի ընթացքում ինչ արժեքներ է ստեղծել քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակած առաջին ժողովուրդը և ինչն է առավել շատ կարևորել ու փայփայել:
Դարերի ընթացքում մեր ժողովուրդը ապրել է միջազգային առնչությունների խաչուղիներում և Մետաքսի ճանապարհի երկայնքով մասնակցություն ունեցել առևտրային լայն փոխհարաբերություններում, ինչն էլ խորացրել ու եզակի բազմազանություն է ստեղծել քրիստոնեությամբ ներշաղախված մեր մշակութային կյանքում` հարստացնելով մեր ինքնությունը և միաժամանակ պահպանելով մեր իրական ազգային առանձնահատկությունները։
Մեր պատմության ընթացքում ճաշակել ենք մեր աշխարհագրական դիրքի առավելություններն ու փորձությունները։ Ստեղծել ենք սքանչելի գեղեցկություն ունեցող նկարազարդ Ավետարաններ ու մատյաններ, փորագրել ենք եզակի հմայք ունեցող խաչքարեր և աստվածաշնչյան մեր երկրի ողջ տարածքում կառուցել ենք քրիստոնեական տաճարներ ու վանքեր 4-րդ դարից ի վեր։ Մեր հարևան տերությունների կողմից արյունալի ներխուժումների ժամանակներում էլ ստիպված ենք եղել զենք վերցնել և առ Աստված ապավինությամբ պաշտպանել մեր կյանքն ու ինքնությունը մեզ ոչնչացնել ցանկացողներից։ Մենք պաշտպանել ու պահպանել ենք այն ամենը, ինչ մեզ բնորոշում է իբրև ազգ ու ժողովուրդ՝ մեր հայրենիքը, մեր լեզուն, մեր եկեղեցիները, մեր գիրը, սրբությունները և հավատքը։ Մեր կրոնը, մեր ազգային եկեղեցին է մեզ օգնել ապահովել մեր ազգային զարգացման անընդհատությունը այն դժնդակ տարիներին, երբ զուրկ ենք եղել պետականությունից։
Եվ այսօր այստեղ ենք. ժամանակին համընթաց ապրող ազգ, որը հպարտորեն ցուցադրում է իր աստվածատուր ազգային մշակույթի հարստությունը Նյու Յորքի Մետրոպելիտան թանգարանում՝ արժանավոր տեղ զբաղեցնելով աշխարհի մեծ ժողովուրդների կողքին։
Այս բոլոր ցուցանմուշները, որ հպարտորեն ներկայացնում ենք, վեր են հանում այն, ինչը մենք փայփայում ենք և ինչը պատմում է մեր ճակատագրի մասին։ Այս ամենը նաև բացարձակ հստակությամբ ներկայացնում է, թե ինչ ենք ստեղծել մենք` հայերս, համաշխարհային մշակութային ժառանգության մեջ։
Այս ցուցադրությունը թեպետ սահմանափակվում է 4-18-րդ դարերով, այն նաև ժամանակակից Հայաստանի մասին է, քանի որ հնարավորություն է ընձեռելու այցելուներին ծանոթանալ և սովորել մեր ժողովրդի մասին` աշխարհի քարտեզի վրա մտովի սավառնելով մեր Հանրապետությունում և պատմական հայրենիքում։
Սիրելի ներկաներ,
Այս օրհնյալ նախաձեռնությունը հնարավոր է դարձել ոչ միայն հայկական և այլ աշխարհասփյուռ հաստատությունների կողմից ներկայացված ցուցանմուշների, ինչպես նաև մեր բարերարների առատաձեռնությամբ, որոնց բերում ենք Մեր գնահատանքը, բայց նաև, կարևոր է նշել, սնուցվել է դոկտ. Հելեն Էվանսի անսահման սիրով և հոգատարությամբ։
Տարիներ առաջ ծնված այս գաղափարը գաղափար էլ կմնար, եթե չլիներ աշխարհին մեր արվեստը և ինքնությունը ցուցադրելու դոկտ. Էվանսի` տարիների նվիրումով ու ավյունով կուտակված ջանասիրությունը։
Հիրավի, արվեստի միջոցով մենք կարող ենք դառնում առնչվելու այս աշխարհում Աստուծո արարչական առաքելությանը: Այս համոզումն է, որ մխիթարություն և խթանող ուժ է հանդիսացել մեր նախնյաց համար Հայոց աշխարհում, ովքեր արարել և դարերի խորքից մեզ են ավանդել արվեստի այս հիասքանչ մասունքները: Մենք գոհություն ենք հայտնում Ամենակալ Աստծուն, որ մեզանում ապրում են արվեստի ճշմարիտ ջահակիրներ, ինչպիսիք են տիկին Էվանսը, Մետրոպոլիտան թանգարանի ողջ անձնակազմը` առաջնորդությամբ պարոն Վայսի և այն բոլորն, ովքեր ներգրավված են եղել այս սքանչելի նախաձեռնության կյանքի կոչմանը:
Այսու` մեր բարեպաշտ ժողովրդի մեծ սերն ու երախտագիտությունը հայտնելով՝ ցանկանում ենք հայ ժողովրդի իսկական բարեկամ Դոկտ. Հելեն Էվանսին շնորհել Հայոց Եկեղեցու պատվո բարձր պարգևը՝ «Սուրբ Սահակ – Սուրբ Մեսրոպ» շքանշանը:
Թող Աստված օրհնի ամենքին. Հայաստանի Հանրապետության քաջազնիվ բարեկամներին ու աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի բոլոր զավակներին:

The speech of H.H. Karekin II Catolicos of all armenians at the opening ceremony of «Armenia!» exhibition
25/09/2018 19:00
Dear President Weiss,
Dear Prime Minister Pashinyan,
Brothers and sisters,
Today, our hearts are filled with joy as we witness the opening of the “Armenia!” exhibition at one of the world’s preeminent museums, the Metropolitan Museum of Art.
This amazing exhibition will show who we – Armenians – are and where we have come from, through the universal language of art. It celebrates the cultural achievements and spiritual values of our nation over fourteen centuries. Over the next four months, this exhibition will beautifully tell the story about our nation’s unwavering faith in God, our unique Christian identity and our ancient history.
The cultural objects and Christian relics displayed in this exhibition, indeed, offer the genuine feeling of the values that our first Christian nation created and that we have cherished over centuries.
For ages, our people have lived in the major international crossroads and participated in global trade along the Silk Road. This has added more depth and created a unique diversity in our cultural life; a cultural life which has always been anchored in Christianity, which has served to enrich our identity while also preserving our national character.
Throughout our history we have experienced both the benefits and challenges of our geography. We have created marvelously illustrated Gospels and illuminated manuscripts, and carved khachkars of unique charm. We have built Christian temples and monasteries across our vast biblical homeland as far back as the fourth century. At times of violent invasions by neighboring empires that sought to annihilate us, we had to take up arms and protect our way of life and identity – with trust in God. We have protected and saved everything that defines us as a people and as a nation – our homeland, our language, our churches, our literature, our shrines and faith. Our faith, our national church, has enabled Armenians to secure our uninterrupted national development even during the dark ages of statelessness.
And here we are today: a modern nation that proudly displays the richness of her God-given cultural heritage at The Metropolitan Museum of Art in New York – to step into our deserved place among the great nations of the world.
All the items that we proudly display here reflect what we cherish, and they tell the story of our history and our destiny. These relics and artifacts, all this beautiful art, make absolutely clear what we, the Armenians, have contributed to the world’s cultural heritage.
While the exhibition is confined to art created between the fourth and eighteenth centuries, it is also about modern day Armenia, as it will allow visitors to learn about our extraordinary nation and gain a broader perspective of our Republic and our historical homeland.
Dear guests,
This blessed enterprise has become possible not only thanks to Armenian and other institutions around the globe that have contributed pieces to it, as well as thanks to the profound generosity of our donors and benefactors – to whom we offer our profound appreciation – but, importantly, it has been nurtured with the honest love and remarkable care of our dear Dr. Helen Evans.
Conceived a few years ago, this idea of the exhibit would have remained only an idea without her persistence and passion, accumulated in many years of her dedicated career, of showing our art and identity to the world.
Indeed, through art we can relate to the creative mission of God in this world. This has been the driving force and comfort for our ancestors in Armenia, who have created and passed these astonishing relics of art down the centuries. We give thanks to Almighty God that there are true bearers of the torch of art and culture amongst us, such as Madam Evans, the entire stuff of the Metropolitan Museum of Art, led by honorable Mr. Weiss and all those who were involved in the realization of such an excellent initiative.
Therefore, expressing the great love and appreciation of our faithful people, we would like to decorate Dr. Helen Evans – a true friend of our Armenian nation – with the high honors of the Armenian Apostolic Church – the Order of St. Sahak and St. Mesrop.