Վրաստանն ԱՄՆ-ի աջակցությամբ խախտում է բաց երկնքի վերաբերյալ պայմանագիրը, հայտարարել են ՌԴ ԱԳՆ-ից
Վրաստանն ԱՄՆ-ի աջակցությամբ խախտում է բաց երկնքի վերաբերյալ բազմակողմանի պայմանագիրը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարության սպառազինությունների վերահսկողության հարցերով բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Երմակովը:
«Գնդակն այժմ միանշանակ վրաց գործընկերների և այն պետությունների դաշտում է, որոնք նրան թույլ են տվել այդպես վարվել, այդ թվում նաև՝ ԱՄՆ-ի: Որովհետև Վրաստանը միակողմանի կարգով երբեք չէր հանդգնի իրեն այդպես պահել: Միայն զգալով եթե ոչ լռելյայն աջակցությունը, ապա համաձայնությունը, նրանք, ցավոք, իրենց պահեցին այդպես և խախտում են նաև այս կարևոր բազմակողմանի պայմանագիրը», - ասել է Երմակովը:
Ընդ որում՝ նա նշել է, որ Ռուսաստանը գնացել է փոխզիջման և աչք է փակել Վրաստանի կողմից պայմանագրի կոպիտ խախտման վրա, երբ Վրաստանը, լինելով պայմանագրի անդամ, հրաժարվել է ընդունել ռուս դիտորդների թռիչքները:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ ԱՄՆ-ն արգելափակել է ռուսական ինքնաթիռի մուտքը Բաց երկնքի պայմանագրով դիտորդական թռիչքների համար՝ առանց բացատրության, այնուհետև Պետքարտուղարությունը հայտարարել է, որ հարկավոր են մասնագետների հետ լրացուցիչ խորհրդակցություններ:

Грузия при поддержке США подрывает договор по открытому небу, заявили в МИД РФ
Грузия при поддержке США подрывает многосторонний договор по открытому небу, заявил директор департамента по вопросам нераспространения и контроля над вооружениями министерства иностранных дел России Владимир Ермаков в пресс-центре МИА "Россия сегодня".
"Мяч сейчас точно на стороне наших грузинских коллег и тех государств, включая США, которые позволили им так себя вести. Потому что Грузия в одностороннем порядке никогда бы не осмелилась так себя вести. Только ощущая за собой если не молчаливую поддержку, то согласие, они так, к сожалению, повели себя и подрывают и этот важный многосторонний договор", – сказал Ермаков.
При этом он отметил, что Россия пошла на компромисс и закрыла глаза на грубейшее нарушение договора со стороны Грузии, которая, будучи членом договора, отказалась принимать полёты российских наблюдателей.
Ранее сообщалось, что США заблокировали допуск нового российского самолета Ту-214ОН к наблюдательным полетам по Договору открытого неба без объяснения причины, однако затем госдепартамент заявил, что для одобрения новой камеры требуется время для дополнительных консультаций со специалистами.