Facebook-ը պատմել է հաքերային հարձակման հետևանքների մասին
Facebook ընկերությունը հայտարարել է, որ հաքերները, որոնք ավելի վաղ կոտրել էին սոցիալական ցանցի 50 միլիոն օգտատերերի էջերը, չեն կարողացել հասանելիություն ունենալ այն կայքերին, որտեղ օգտագործվում է Facebook-ի գաղտնաբառն ու լոգինը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Մենք վերլուծեցինք բոլոր առկա կամ գրանցված կողմնակի կազմակերպությունների հավելվածների մուտքի դեպքերը, որոնք մենք հայտանբերել էինք անցյալ շաբաթ: Հետաքննությունը ներկայումս ապացույցներ չի հայտնաբերել, որ հանցագործները Facebook-ի գաղտնաբառն ու լոգինն օգտագործող որեևէ հավելված մուտք գործելու հնարավորոթյուն են ստացել», - հաղորդագրությունում նշել է արտադրանքի կառավարման հարցերով փոխնախագահ Գայ Ռոզենը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ այժմ ընկրությունը ստեղծում է գործիք, որը ծրագրավորողներին թույլ կտա հայտնաբերել նրանց հավելվածների օգտատերերին»:
Ավելի վաղ Facebook-ը հայտնել էր անվտանգության համակարգում խնդրի առաջացման մասին, որը ազդել է սոցիալական ցանցի գրեթե 50 միլիոն օգտագործողների վրա: Ընկերության հայտարարության մեջ նշվել է, որ հարձակվողները օգտվել են Facebook-ի ծածկագրի խոցելիությունից:

Facebook рассказала о последствиях хакерской атаки
Компания Facebook заявила, что хакеры, ранее взломавшие 50 миллионов аккаунтов пользователей соцсети, не смогли получить доступ к другим сайтам, где используется пароль и логин Facebook, передает РИА Новости.
«Мы проанализировали все случаи входа для всех приложений сторонних организаций, установленных или зарегистрированных во время атаки, обнаруженной нами на прошлой неделе. Расследование к настоящему моменту не обнаружило свидетельств того, что злоумышленники получили доступ к каким-либо приложениям, использующим логин Facebook», — сообщил в заявлении вице-президент по управлению продуктом Гай Розен.
В заявлении отмечается, что теперь компания «создает инструмент, который позволит разработчикам вручную выявлять пользователей их приложений, которые могли быть затронуты, чтобы они могли вывести их из сети».
Ранее Facebook сообщила об обнаружении проблемы в системе безопасности, которая затронула почти 50 миллионов пользователей социальной сети. В заявлении компании отмечалось, что злоумышленники воспользовались уязвимостью в коде Facebook.